جوش های دوران بلوغ (غرور جوانی) علت + درمان

همه دوران بلوغ و نوجوانی خود را با نشانه های جسمی و روحی عجیبش میشناسند ؛ یکی از این نشانه ها ترشحات چربی زیاد از پوست بدن ، به خصوص پوست صورت است که باعث میشود تا جوشهای زیادی در صورت پدید آید و شخص نوجوان را که به دلیل دورانی که در آن قرار گرفته و علاقه ی شدیدی به زیبایی خود دارد را تحت فشار عصبی قرار میدهد ؛ به خصوص اگر این اتفاق در صبح روزی اتفاق بیفتد که او میخواهد به یک مهمانی و یا مراسم بزرگ برود ، این مساله روانی شدید تر میشود و او میخواهد هر طور شده این جوش ها ی مزاحم را از بین ببرد و به هر کاری از زدن سرکه و ابلیمو به صورت تا کندن جوش ها به وسیله ناخن متوسل میشود ؛ اما نمیداند که این کار او چه صدمه ای به پوستش وارد میکند .

 

 


صدمات از بین بردن غیر اصولی جوش های دوران بلوغ :


از بین بردن غیر اصولی جوش ها صدمه زیادی به پوست وارد میکند که به چند مورد از آنها اشاره میکنیم :


اول : از بین بردن جوش ها با آبلیمو و سرکه ،‌به دلیل آنکه آبلیمو و سرکه خاصیت اسیدی دارند ، باعث میشود که پوست صورت چربی مفیدی را که در روی خود دارد از دست بدهد و به مرور زمان از ضخامتش کاسته شود ، در نتیجه پوست بدن در مقابل بسیاری از عوامل خارجی مانند : نورخورشید ،‌ گرد غبار و… آسیب پذیر و حساس میشود و در موارد شدید تر موجب حساسیت های شدید پوستی و آلرژی میشود .


دوم : داروهای شیمیایی و صابون های شیمیایی ضد جوش نیز ، مکانیزمی شبیه به آبلیمو و سرکه دارند و تقریبا همان تاثیرات قبلی ، اما کمی شدیدتر را بر روی پوست میگذارند . در ضمن : بعضی از این صابونها و داروها نیز ،‌مخصوص جوشهای متفرقه و به غیر از جوشهای دوران بلوغ هستندو جنبه ی آرایشی دارند و به دلیل تاثیر کمی که دارند ، بر روی جوشهای دوران بلوغ موثر واقع نمیشوند . دقت کنید که بعضی از شرکتهای تولید کننده این صابون ها، در تبلیغات خود ادعا میکنند که محصولشان کاملا سنتی و برگرفته از دل طبیعت است ؛ اما بدانید که این ادعا ها تنها تبلیغی برای فروش گرانتر محصول شرکتهای تجاری است و تنها چیزی که در این صابون ها پیدا میشود عصاره و اسانس هایی میباشند که از مشتقات نفت بوده و کاملا شیمیایی میباشند .


سوم : ماسک های شیمیایی و شرکتی آماده نیز تا حدود زیادی از قضیه بالا پیروی میکنند و عوارض مشابهی دارند .


چهارم: کندن جوشهای صورت با ناخن و یا وسیله دیگر ، بدترین راه ممکنه برای مبارزه با این جوش ها است و صدمات زیادی بر پوست وارد میکند که بعضی از آنها عبارتند از : 


  اولا : همیشه بدانید : درست است که این جوش ها مزاحم هستند و برای شما مشکل ایجاد میکنند ،‌ اما بدانید که آنها دیگر جزیی از پوست صورت شما هستند و صدمه به آنها ، در واقع صدمه به پوست خودتان است و کندن آنها میتواند عوارضی مانند :‌ به وجود آمدن زخم های عمیق در صورت و عفونی شدن آنها ،‌ ماندن جای جوشهای کنده شده بر روی صورت تا سال ها و حتی تا اخر عمر ،‌ ایجاد چروک در صورت که مدتها به طول می انجامد ، ترشح مایع درون جوشها به سمت بیرون که موجب میشود جوشهای زیادتری روی پوست ایجاد شده و اوضاع را بدتر نمایند ، چرب شدن پوست صورت و به وجود آمدن چربی های زاید ، حساس شدن پوست و آسیب پذیر شدن آن در مقابل عوامل خارجی و ایجاد آلرژی و حساسیت های شدید پوستی و … بوجود آورد.

 

ثانیا : بعضی از این جوش ها ،‌به خصوص جوش هایی که روی دماغ و پیشانی در امده اند ، ریشه ی عصبی دارند و به عصب های پوستی متصل میباشند ،‌بنابراین کندن آنها موجب میشود که درد شدیدی در ناحیه کنده شدن جوش ایجاد شود و برخی عصب ها پاره شده و ایجاد سردرد های شدید کنند .  


راه های اصولی و درمانی برای از بین بردن جوش های دوران بلوغ :


اول : به شما پیشنهاد میکنم تا جایی که میتوانید سر به سر این جوش ها نگذارید و اجازه دهید این جوش ها به حال خود باقی بمانند ، ‌زیرا هر جوش برای خود دوره ای دارد و اگر دوره ی آن تمام شود ، خود به خود خشک شده و بدون هیچگونه عارضه ای می افتد ؛ دوره ی هر جوش میتواند بستگی به بزرگی و مایع درون جوش از چند روز تا چند ماه متغیر باشد ،‌بنابراین این روش به صبر و شکیبایی زیادی احتیاج دارد و برای انجام آن باید بر روی بعضی علایق نوجوانی خود پا بگذارید ،‌در ضمن برای انجام این روش ، به حرف های دیگران و هم سن و سالهایتان ، در مورد اینکه : جوش ها صورت شما را خراب کرده و یا صورتتان با آنها بسار چندش آور است ؛ توجه نکنید و بدانید :‌سلامتی شما ، بسیار مهمتر از یک زشتی زود گذر و دوره ای است و باید برای داشتن پوستی سالم و شاداب، در آینده ، به آن عادت کنید .  


دوم : اگر آنقدر صبر ندارید ،‌که دوره ی جوشها تمام شود ،‌به شما یک صابون سنتی و طبیعی وطنی معرفی میکنم ،‌که از قدیم در از بین بردن این جوش ها به کار میرفته و موثر نیز واقع شده است و امتحان خود را پس داده است . مکانیزم تاثیر این صابون به این گونه است که : لایه و پوسته ی چرب جوش را در مدت، حداکثر ده ساعت خشک کرده و باعث خالی شدن بدون دردسر جوش و افتادن آن میشود. این صابون معجزه آسا ، صابون گوگرد ده در صد نام دارد که در زیر آن را معرفی کرده ام :

 

 


   صابون گوگرد ده درصد 


خواص : ضد جوش های دوران بلوغ ، ضد سبوره ، ضد گال .  


طرز مصرف : روزانه سه بار ، به خصوص هنگام شب و قبل از خواب ، کمی از این صابون را با آب ولرم خیس و بر روی دستان خود بمالید تا صابون کف کند ، سپس با انگشت خود ، مقداری از کف این صابون را برداشته و با دقت آن را بر روی جوش و کمی نیز به نواحی اطراف آن بکشید ، سپس به مدت سه دقیقه صبر کرده و کف ها را با آب ولرم پاک کنید ، بعد از آن صورت خود را با حوله تمیز و نرم خشک کنید و شاهد تاثیر آن باشید . 


مراکز فروش :داروخانه ها و فروشگاه های لوازم آرایشی و بهداشتی


 
نکات قابل توجه


اولا :بعضی از نوشته های بر روی بسته بندی های این صابون ممکن است ،‌طرز استفاده ای خلاف آنچه را که من گفتم را ذکر کنند و شاید بگویند صابون را به تمام صورت خود بمالید . اما باید بدانید که روشی که من ذکر نمودم ، یکی از بهترین روشهای استفاده از این صابون است ، پس به شما پیشنهاد میکنم از روشی که من ذکر نموده ام ، استفاده کنید ، زیرا مالیدن این صابون به تمام صورت ممکن است در بعضی از افراد ،‌عوارضی مانند عوارض صابون های شرکتی ایجاد نماید .


ثانیا: از رفتن صابون درون چشم جلوگیری کنید .
اما باید بدانید که استفاده از روش اول ،‌در کل خیلی بهتر از روش دوم است و این روش توسط بسیاری از پزشکان و افراد صاحب نظر مورد تایید قرار گرفته است .
اگر جوش ها خیلی شما را اذیت میکنند و راه های بالا کمکتان نکرد ،‌بهتر آن است که به یک پزشک متخصص پوست و مو مراجعه و مطلب را با در میان بگذارید .

 


 راه های پیشگیری از این جوش ها :


درست است که راه هایی در این مقاله برای ا ز بین بردن این جوش ها ذکر کردیم ، اما همانطور که از قدیم گفته اند :‌پیشگیری بهتر از درمان است . پس توجه شما را به برخی از راه های پیشگیری از این جوش ها جلب میکنم :


اول : بهداشت پوست را رعایت کنید و حداقل روزی یکبار صورت خود را با صابون های آرایشی ملایم و آب ولرم شستشو دهید ، و برای تاثیر بیشتر اجازه دهید صابون حداکثر دو دقیقه روی پوست شما قرار داشته باشد ، سپس بعد از شست و شوی صورت ، آن را با حوله نرم و تمیز خشک کنید .


دوم : در دوران بلوغ حمام را فراموش نکرده و حتما لیف بکشید ،‌در ضمن از صابون حمام برای شست و شوی صورت استفاده نکرده و به جای آن از صابون آرایشی ملایم استفاده کنید . در ضمن از لیف کشیدن صورت خودداری کنید . 


سوم : اگر برای اصلاح صورت خود از تیغ استفاده میکنید ، خواهشا دیگر این کار را نکنید ،‌ زیرا تیغ کشیدن روی پوست صورت علاوه بر صدمات شدیدی که در آینده به صورت شما وارد میکند ، باعث حساس شدن پوست صورت و به وجود آمدن جوش میشود .


چهارم : سعی کنید در دوران بلوغ از خیر استفاده کرم های و یا موادی که پوست را چرب و لایه ای بر روی آن می اندازند ( مانند : اکثر مواد آرایشی ، وازلین ، پماد و… ) گوناگون بگذرید ،‌زیرا استفاده از این مواد در دوران بلوغ باعث بسته شدن روزنه های تبادل هوای پوست میشود و موجب مشود که جوشهای زیادی در صورت پدید آیند .


پنجم : تغذیه خود را سامان ببخشید و از زیاده روی در خوردن انواع : آجیل ها ، شیرینی ها ، غذا های تند ،‌ شکلاتها ، غذا های چرب و فست فود ها ،‌نوشابه ها و انواع نوشیدنی های صنعتی و چیپس و پفک پرهیز کنید و تا میتوانید : میوه و سبزی های مناسب و شیر و عسل و… بخورید .


ششم :‌ از زدن عطر و همچنین سایر مواد آرایشی غیر استاندارد خارجی ،‌بر روی پوست صورت خودداری کنیم .
اما بدانید که جوش های بلوغ بسیار متفاوتند و شاید علی رقم رعایت تمام کارهای بالا ،‌باز هم به آنها دچار شوید ، اما رعایت این کارها در کاهش جوشها و از بین رفتن آنها بسیار موثر است ، پس از آنها ناامید نشوید .

 

ویدیوی زیر اطلاعات بیشتری درمورد جوش و آکنه به شما میدهد.

 

 

این مطلب برایتان مفید بود؟ به آن امتیاز بدهید
  • امتیاز این مطلب
۴.۳
درحال ارسال
امتیاز کاربر ۰ (۰ رای)
ممکن است شما دوست داشته باشید