گیاه متکا

تعجب نکنید! متکا فقط نام بالش نیست. متکا ( meteka ) جزو گیاهان دارویی خودرو است که فواید بسیاری دارد و بیشتر در ارتفاعات شهمیرزاد ( شهری خوش آب و هوا و توریستی در ۲۰ کیلومتری شمال سمنان) می روید. متکا به صورت کاملا وحشی و خودرو لابه های صخره ها،پرتگاه ها و دامنه های کوه های صخره ای و به تعداد نسبتا کم رویش میکند.

متکا

فصل برداشت آن اردیبهشت است و و میزان رویش آن در سال های مختلف فرق دارد. مردم محلی شهمیرزاد، سنگسر و سمنان با متکا آشنا هستند و اگر اوایل اردیبهشت به مغازه های این سه شهر سر بزنید متکا را حتما خواهید یافت. قیمت آن کیلویی بین ۵ تا ۱۰ هزار تومان است اما اگر در سالی کم رشد کرده باشد قیمت آن به کیلویی ۲۰ هزار تومان هم می رسد.

متکا

 

خصوصیات گیاه متکا

 

گیاهی است پایا از خانواده چتریان که در قسمت های قابل توجهی از مراتع شهمیرزاد ودر مناطق با بارندگی ۱۵۰ تا ۲۰۰ میلیمتر بر روی اراضی لومی شنی ولومی رسی میروید. این گیاه منو کارپیک بوده ودر طول عمر خود تنها یکبار به گل نشسته و بذر میدهد. رویشگاه این گیاه در محدوده ارتفاعی  ۱۴۰۰ تا ۲۰۰۰ مترقراردارد رشد گیاه اواخر اسفند آغاز وبوته های گل دهنده در خردادماه به ساقه رفته ونهایتا رشد گیاه در تیر ماه تا مرداد ماه متوقف میشود.ارتفاع گیاه بین ۱۰ تا ۳۰ سانتیمتر می باشد .این گیاه به رنگ سبز روشن مایل به زردو ساقه غلاف دار که غوزه را در بر گرفته است .این گیاه دارای بوی نا مطبوع می باشد .

 

موارد مصرف متکا

مردم محلی این گیاه را بیشتر بعنوان ماده غذایی و دارویی با تخم مرغ و روغن محلی پخته و با اضافه کردن چاشنی (قره قروت,رب,اب لیمو و…..)استفاده می کنند. و نیز آن را پخته به صورت بورانی با ماست مصرف می کنند و در مواردی از این گیاه به صورت ترشی استفاده میشود .

خواص دارویی متکا

به گفته مردم محلی این گیاه خاصیت هضم کننده ای ,خلط آور,دفع انگل های روده ای,بیماری های مفصلی و تقویت جنسی , پائین آورنده فشار خون می با شد.

نکته مهم:

طبق بررسی های بعمل امده این گیاه سمی بوده و باید در مصرف ان دقت نمود.

متکا

این مطلب برایتان مفید بود؟ به آن امتیاز بدهید
  • امتیاز این مطلب
۴.۵
درحال ارسال
امتیاز کاربر ۳.۱۴ (۷ رای)
ممکن است شما دوست داشته باشید