واریس چیست؟ هرآنچه لازم است از واریس بدانید + درمان واریس + فیلم + عکس

 

واریس

واریس چیست؟

 

واریس ها ، ورید هایی نزدیک به پوست هستند که متورم شده اند و معمولا به رنگ آبی و یا بنفش تیره می باشند. واریس ها معمولا در پا و به خصوص در ساق پا اتفاق می افتدند.

واریس ها زمانی شروع می شوند که خون نمی تواند به خوبی در ورید های موجود در پا حرکت کند. به طور کلی دو دسته ورید اصلی در پاهای انسان وجود دارد :

 • وریدهای سطحی
 •  وریدهای عمقی

حال زمانی که خون به خوبی از وریدهای سطحی به ورید های عمقی حرکت نکند ، داخل وریدهای سطحی جمع شده و حالت واریس ایجاد خواهد شد. این عدم حرکت صحیح خون معمولا به دلیل نقص در عملکرد دریچه های یک طرفه ای است که از برگشتن خون به وریدهای سطحی جلوگیری می کنند.

واریس ها بسیار شایع هستند تا جایی که حدودا یک سوم انسانها دچار این مشکل میشوند. خانم ها بیش از آقایان در معرض این بیماری هستند.

 

 

 

دلیل بروز واریس چیست؟

بروز واریس در زنان بیش از مردان است، افزایش سن ، وراثت ، ایستادن یا نشستن های طولانی روی صندلی ، استعمال دخانیات ، ضربه به پا در اثر تصادف یا شکستگی ، مصرف قرص های ضد بارداری یا وجود لخته در وریدهای عمقی پا به هر دلیل ، از عوامل موثر در بروز واریس هستند.

جدار رگ قوام استحکام خود را از دست می دهد و دریچه های لانه کبوتری که در طول ورید وجود دارند نارسا می شوند همان طور که می دانید وظیفه ورید تخلیه خون اندام به سمت بالا یعنی به سمت قلب است. برای این که خون این مسیر را در خلاف جهت جاذبه طی کند ، باید دریچه های لانه کبوتری در طول ورید سالم باشند تا فقط خون به سمت بالا برود ، اگر دریچه تخریب شود یا نارسا شود خون به سمت پایین پس می زند و حرکت آن مختل می شود لذا داخل ورید جمع شده ، باعث برجسته شدن و نهایتا پیچ در پیچ شدن آن می شود.

 واریس باعث درد ، سوزش ، تورم و خستگی زود رس اندام می شود که این حالت پیش رونده بوده و در طول زمان تشدید می شود ، ولی عوارض واریس خیلی وخیم تر هستند. بدترین عارضه آن لخته شدن خون در وریدها است.

 

 

واریس

 

علایم واریس چیست؟

 • خستگی و سنگینی پا
 • تورم ساق و مچ پا
 • درد و گرفتگی پا
 • تغییرات و بثورات پوستی
 • ایجاد زخم

 

 

واریس

 

چراواریس میگیریم؟

افزایش سن، وراثت، ایستادن یا نشستن های طولانی روی صندلی، استعمال دخانیات، ضربه به پا در اثر تصادف یا شکستگی ، مصرف قرص های ضدبارداری یا وجود لخته در وریدهای عمقی پا به هر دلیل، از عوامل موثر در بروز واریس هستند.
بروز واریس در زنان بیش از مردان است زیرا هورمون هایی که با غلظت بالا در بدن آنها وجود دارد، تا حدی شل کننده دیواره عروق هستند. در دوران بارداری هم به دلیل تغییرات هورمونی و فشاری که در لگن به وریدها وارد می شود، احتمال بروز واریس وجود دارد.

 

واریس

 

روشهای درمان واریس
درمان های دارویی تقریباً در واریس جایی ندارند، در زیر به معرفی روشهای درمان واریس می پردازیم.

 

درمان اسکلروتراپی واریس
در این روش  پزشک داروهایی را داخل رگ ترزیق می کند که باعث بسته شدن و انسداد دهانه رگ می شوند. تعداد جلسات ۲-۶ و فواصل آن ۸-۱۲ هفته می باشد. عوارض این درمان تغییر رنگ در محل رگ درمان شده، ایجاد عروق شبکه ای جدید و در برخی موارد زخم پوستی است.

 

واریس

 

درمان واریس توسط لیزر
لیزرهای YAG ،PDLو IPL  بر حسب قطر و عمق رگ متسع به کار می روند. دوباره چند جلسه درمان آن هم به فاصله ۲-۱ ماه مورد نیاز است. در این روش رگ غیر طبیعی در اصطلاح منفجر می شود و به طور طبیعی تا ۱ هفته بیمار در محل آن کبودی خواهد داشت. لیزر، درمان انتخابی جهت عروق دور مچ پا و نیز بیمارانی است که در روش اسکلروتراپی دچار عارضه شده اند.

 

 

واریس

 

درمان  واریس با عمل جراحی
در کنار تمام این درمان ها پوشیدن جوراب واریس ضروری است. بهتر است بیمار دو جفت جوراب را به صورت هر روز یک جفت و یک روز در میان استفاده کند. شستشو با آب سرد بوده و حرارت مستقیم به جوراب ها داده نشود. در این صورت جوراب ها تا ۶ ماه قابل استفاده هستند. از آویزان بودن پا به مدت طولانی نظیر روی صندلی نشستن و نیز ایستادن های دراز مدت که باعث راکد ماندن خون داخل عروق می شود باید پرهیز شود. نکته جالب در مورد این درمان های ساده خانم هایی هستند که به صورت ژنتیک استعداد تشکیل واریس اندام تحتانی را دارند. این خانم ها با رعایت یک سری نکات ساده در زندگی روزمره، دوران بارداری و نیز در صورت مصرف داروهای هورمونی می توانند تا حد زیادی جلوی تشکیل عروق غیر طبیعی را بگیرند. به هر حال اهمیت این مراقبت های ساده پیشگیری از ایجاد عروق غیر طبیعی جدید است.

 

 

واریس

 

پیشگیری از بیماری واریس

  برای پیشگیری از واریس به فکر گردش خون بهتر باشید

گردش خون مناسب برای پیشگیری و مقابله با رگ های تار عنکبوتی بخصوص روی پاها لازم و ضروری است. برای داشتن گردش خون مناسب به توصیه های زیر عمل کنید.

 

واریس

 

به طور منظم ورزش کنید

بدوید، پیاده روی و دوچرخه سواری کنید، پله ها را بالا پایین کنید. فعالیت های بدنی دیگر مانند تمیز کردن خانه، پیاده رفتن به سر کار و غیره نیز می تواند به بهبود جریان خون کمک کند.

پاها را بالا نگه دارید

زمانی که می نشینید، پاهایتان را بالاتر نگه دارید تا کمی استراحت کنند.

 

واریس

 

خودتان را کش دهید

اگر کارتان به گونه ای است که مدت طولانی می نشینید و یا سر پا می ایستید، بهتر است هر چند دقیقه یک بار حرکات کششی انجام دهید و وضعیت نشستن تان را عوض کنید. انجام هر حرکتی به شما کمک می کند تا گردش خون تان را تحریک کنید.

 

واریس

 

 وزن خود را کنترل کنید

اضافه وزن و چاقی مفرط دو عامل رایج بروز رگ های تار عنکبوتی است. به خاطر اینکه فشار وارده به پاها زیاد شده و باعث بروز این مشکل می شود.

در نتیجه لازم است که وزن خود را کنترل کنید و به فکر کاهش اضافه وزن تان باشید.

 

واریس

 

ماساژ را دریابید

ماساژ خوب کلید بهبود و افزایش جریان خون است و برای پیشگیری و مقابله با مشکل رگ های تار عنبکوتی موثر است.

برای افزایش تاثیر ماساژتان بهتر است از سرکه سیب استفاده کنید. به این ترتیب که پوست را به سرکه سیب آغشته کرده و ماساژ دهید.

همچنین می توانید پنبه را به سرکه سیب آغشته کنید و روی مناطقی که دچار این مشکل هستند قرار دهید.

روی مناطق مورد نظر ژل آلوئه ورا بزنید و با حرکات دورانی ماساژ دهید. اجازه دهید ژل آلوئه ورا به مدت ۱۵ دقیقه روی رگ های تارعنکبوتی بماند.

 

واریس

 

موقع خوابیدن زیر پاهایتان بالش بگذارید

یکی دیگر از روش های افزایش گردش خون این است که موقع خوابیدن پاهایتان کمی بالاتر قرار بگیرند. برای این منظور می توانید به پشت بخوابید و بالشتی زیر پاهایتان قرار دهید.

 

واریس

 

 

تغذیه سالمی در پیش بگیرید

برنامه غذایی نقش مهمی در پیشگیری و درمان رگ های تار عنکبوتی دارد. توصیه می کنیم که مصرف مواد غذایی سرشار از آنتی اکسیدان ها و ویتامین های C و A را افزایش دهید.

 

واریس

 

علاوه بر این لازم است که مصرف نمک را کاهش داده و میوه، سبزیجات، مرغ، ماهی و غلات سبوس دار را در الویت برنامه غذایی تان قرار دهید.

 

واریس

 

 پاهایتان را قوی کنید

هر ورزشی را برای کار کردن روی عضلات پاها و تقویت آنها انجام دهید. این کار باعث پیشگیری از بروز رگ های تارعنکبوتی نیز می شود.

پیاده روی، ورزش با استپ، دوی نرم، پرش و پدال زدن به شما کمک می کند تا با این مشکل مقابله کنید.

 

واریس

 

پا روی پا نیاندازید

یکی از عادت های نادرستی که به سلامتی کلی بدن آسیب می زند، نشستن و پا روی پا انداختن است.

پا روی پا انداختن به مدت طولانی باعث می شود که گردش خون با مشکل مواجه شده و سر و کله رگ های تار عنکبوتی نیز پیدا شود.

 

واریس

 

از لباس و کفش های مناسب و راحتی استفاده کنید

همانطور که در ابتدا گفتیم لباس های خیلی تنگ و کفش های پاشنه بلند در پیدایش رگ های تار عنکبوتی تاثیر دارند.

لازم است از لباس های مناسبی استفاده کنید که تنگ نبوده و فشاری به پوست وارد نمی کنند.

کفش سبک با پاشنه کوتاه باعث بهبود جریان خون و مقابله با مشکل رگ های تار عنکبوتی می شود.

 

واریس

 

از کرم ضدآفتاب استفاده کنید

اشعه ماورای بنفش باعث تشدید مشکل رگ های تارعنکبوتی می شود. بنابراین لازم است قبل از قرار گرفتن در معرض نور خورشید، حتما از کرم ضدآفتاب استفاده کنید.

از کرم های ضد آفتاب متناسب با نوع پوستتان استفاده کنید و پانزده تا بیست دقیقه قبل از خروج از منزل، کرم بزنید.

واریس یکی از بیماریهای پوستی که بسیاری از افراد دچار ان می شوند . باید سعی کنید نکات ایمنی مربوط به روشهای پیشگیری از واریس را بیاموزید تا به ان مبتلا نشوید.

سعی کنید از پوستتان در مقابل افتاب محافظت کنید. افتاب مستقیم به پوست اسیب می رساند. از کرم های ضد افتاب هم استفاده کنید.

لباسهای خیلی تنگ هم نپوشید.

متاسفانه برخی از انواع واریس با عمل جراحی درمان می شود. ولی برخی از واریس ها با دارو درمان پذیرند.

یادتان باشد باید مراقب جریان خونتان باشید تا به واریس مبتلا نشوید. همچنین میتوانید ورزش کنید . تغذیه شما هم برای جلوگیری از بیماریها تاثیر گذار است.

اضافه وزن هم درصد ابتلا به بیماری واریس را بالا میبرد. پس مراقب وزنتان هم باشید

.

 

واریس

 

 

نتیجه‌گیری

 

 • واریس، شایع‌ترین بیماری عروقی انسان است که حدود ۲۰-۱۰% جمعیت را مبتلا می کند.
 •  زنان دست‌کم دو برابر مردان به واریس مبتلا می‌شوند، ولی سن و نژاد بیمار بر میزان ابتلا اثر نمی‌گذارد.
 •  درمان‌های طبیعی واریس عبارتند از: ورزش، جلوگیری از اضافه‌وزن، استفاده از روغن‌های اسانس برای تنظیم هورمون‌های بدن، استفاده از رژیم غذایی ضدالتهاب و گیاهان دارویی مانند قره‌قاط و شاه‌بلوط هندی.
 •  مواد غذایی‌ای که به‌دلیل‌ داشتن خاصیت ضدالتهابی برای درمان واریس بسیار مفید هستند، عبارتند از: غذاهای غنی از فیبر، غذاهای حاوی آنتی‌اکسیدان، ادرارآورهای طبیعی، غذاهای غنی از منیزیم، خوراکی‌های ادویه‌دار، ماهی‌های دریایی و سرکه‌ سیب.
 •  رگ‌های عنکبوتی نیز مانند رگ‌های واریسی در پا، پشت ران، ماهیچه‌ی بین ران و ساق و از مچ به پایین ظاهر می‌شوند. این رگ‌ها از رگ‌های واریسی کوچک‌تر هستند، درد ندارند و بدون علامت هستند. دلیل تفاوت‌های ذکر شده به سطحی‌تر‌بودن آنها نسبت به رگ‌های واریسی برمی‌گردد.

 

 

 • این مطلب برایتان مفیدبود؟به آن امتیازدهید.
۴.۷
ممکن است شما دوست داشته باشید