پوست برنزه | چگونه برنزه کنیم ؟ + استفاده از روغن برنزه + فیلم + عکس

 

 

برنزه کردن   پوست برنزه 

 

 

 

 

 

 

برنزه کردن پوست را برای اولین بار کوکو شانل, طراح مد فرانسوی در سال ۱۹۲۰ مد کرد. قبل از آن صورت های سفید و رنگ پریده مد بود. ولی وقتی که شانل بعد از گذراندن تعطیلات از سواحل جنوب فرانسه با صورت برنزه به پاریس برگشت بسیار مورد توجه قرار گرفت و همه خانم های شیک در فرانسه از او تقلید کرده و پوست شان را برنزه کردند. این مد به تدریج همه گیر شد و اکنون در ایران به اوج خود رسیده است. پوست برنزه بسیار شیک است ولی باید متوجه خطر های آن هم باشید. باید هروقت در نور آفتاب قرار می گیرید کرم ضد آفتاب بزنید. این کرم نیم ساعت طول میکشد تا عمل کند پس نیم ساعت قبل از آفتاب گرفتن به نواحی که نمی خواهید تیره شوند بزنید و هر دو ساعت یکبار باید آن را تکرار کنید.

اشعه آفتاب دارای طیف های نوری مختلف است که هرکدام خواص جداگانه ای دارندامابیشترآنهاباعث پیری زودرس وسرطان پوست میشوند.

 

 

پوست برنزه

 

 

فواید نور آفتاب

 

نور آفتاب بیماری sad را که یک نوع افسردگی به علت کمبود آفتاب در پاییز و زمستان میباشد را درمان میکند. اگر دقت کنید میبینید که اکثرا ما در دوران زمستان به یک نوع افسردگی مبتلا میشویم که در بعضی افراد این ناراحتی اوج بیشتری دارد که دکتر ها پیشنهاد میکنند که این افراد به نواحی گرمسیر تر مسافرت کنند.
آفتاب بدن را شل کرده و حالت خلسه ای در بدن بوجود میاورد که بدن در حالت استراحت قرار می گیرد.
آفتاب احساس شادی و سلامتی را در بدن بالا میبرد.
آفتاب نقش بسزایی در تولید ویتامین D و آزاد شدن آن در جریان خون دارد. این ویتامین برای پوست و استخوان ضروری میباشد و کمک در جذب شدن کلسیوم می کند که خود برای بند کردن خونریزی واجب است.
آفتاب گردش خون را بالا می برد و کمک به درمان بیماری های پوستی می کند.
نور آفتاب اثر ضد عفونی کنندگی دارد.

 

 

پوست برنزه

ضرر های آفتاب

 

آفتاب پوست را کلفت میکند و سرعت رشد و تولید لایه های اولیه را در پوست بالا میبرد.
آفتاب پوست را صدمه میزند و باعث شل شدن و چروک شدن آن میکند.
آفتاب باعث پیری زودرس پوست میشود.
آفتاب به چشم صدمی میزند.
آفتاب درصد بیماری سرطان پوست را بشدت بالا میبرد.

 

 

 

بهترین زمان برای برنزه شدن چه زمانی ست؟

بهترین زمان برای برنزه شدن پوست هنگام صبح است زیرا در این زمان بدن پروتئین‌هایی تولید می‌کند که می‌تواند آسیب رسیده به پوست در اثر تابش نور خورشید را ترمیم کند. در حقیقت در این زمان تولید این پروتئین بیشترین مقدار را دارد و بهتر از سلول‌های بدن محافظت می‌شود.با گذشت زمان و نزدیک شدن به هنگام شب تولید این پروتئین کمتر می‌شود. محققان معتقدند ساعت طبیعی بدن وظیفه کنترل این حالت را بر‌عهده دارد. میزان این پروتئین در ساعت ۷ صبح بیشتر از بقیه زمان‌هاست و شاید این ساعت‌ها بهترین زمان برای استفاده از نور آفتاب باشد.البته هنوز هم محققان به مردم توصیه می‌کنند، به هیچ وجه سراغ استفاده از تخت‌های برنزه‌کننده یا آفتاب گرفتن با هدف برنزه شدن نروند زیرا این کار در هر حالتی خطر سرطان پوست را بیشتر می‌کند.  پوست برنزه 

 

 

پوست برنزه

 

انواع روش برنزه کردن

 

سری به سالن های برنزه کردن بزنید

برای برنزه شدن به روش مصنوعی به سالن های زیبایی مراجعه کنید امادرانتخاب سالن حتمادقت کنید.  پوست برنزه 

دراین روش شمابه مدت مشخصی دریک اتاق دربسته روی تخت سولاریوم میخوابیدنگران گرم شدن بدنتان نشوید چون این تخت هادارای فن هستنداین روش راهکار بسیار خوبی برای برنزه شدن است بدون اینکه نگران آفتاب سوختگی باشد. زمان استفاده بین ۵ تا ۱۵ دقیقه متغییر میباشد. استفاده از این دستگاه بیشتر از مدتی که سازنده آن پیشنهاد و تعیین کرده است باعث سوختن پوست و صدمه به پوست خواهد شد نه برنزه بیشتر.

 

 • درسالن به شمافرمی داده می شود که پوستتان راآنالیزمی کند از پرکردن این فرم غافل نشویدچون واکنش پوستتان به برنزه شدن راآنالیزمی کند.
 • ازعینک های مخصوص استفاده کنید.
 • اگرداروی خاصی استفاده می کنید حتماباکارکنان سالن درمیان بگذارید.
 • برای محافظت ازچشمتان ازعینک های مخصوص استفاده کنید.
 • تمیزی و نظافت سالن اهمیت بسیار زیادی دارد و دقت کنید حتماً به سالن هایی بروید که تخت ها را ضدعفونی می کند.
 • سطح دستگاه برنزه کننده قبل و بعد از هر مشتری باید تمیز و ضدعفونی شود.
 • مطمئن شوید که گردش هوا در محیطی که دستگاه قرار گرفته است انجام شود.
 • حمام و کف اتاق تمیز شود و حوله ها برای هر مشتری عوض شود.
 • تمام دستگاهای الکتریکی توسط یک برقکار حرفه ای چک شود و خود شما هم هر روز سیم های وسایل برقی خود را بررسی کنید تا بریدگی و شکستگی نداشته باشند.

 

 

پوست برنزه

 

 

از اتو برنز استفاده کنید

اتوبرنزهاچون حالت مصنوعی روی پوست ایجادمی کنندطرفدارچندانی ندارند.بسیاری ازاتوبرنزهادارای spf هستندکه به پوست شمااسیب نمی زنند.اتوبرنزهابه شکل ژل، لوسیون و اسپری هستند.قبل ازاستفاده ازاتوبرنزهاحتماازضدافتاب استفاده کنید.

استفاده ازاتوبرنزکار راحتی است قبل ازمصرف ازلایه بردارهای مخصوص که درداروخانه هاموجوداست پوستتان راتمیزکنیدتااثرعمیق تری ایجادشود.

 • پوستتان حتماخشک باشدچون رطوبت مانع عملکرد اتوبرنزها می شود.
 • حتماازدستکش استفاده کنیدتاروی دستتان لک ایجادنشود.  پوست برنزه 
 • اگر از کرم های اتو برنز استفاده می کنید، سعی کنید کرم را رو به بالا روی پوست بمالید، به جز در قسمت سینه. در قسمت سینه بهتر است کرم را افقی بمالید تا پوشش بهتری بدهد. روی مفاصل، مثل زانو و آرنج مقدار کمتری از ماده اتوبرنز بمالید تا بیش از حد سیاه نشوند.
 • ۲۰ تا ۲۵ دقیقه صبر کنید و بعد خواهید دید که انگار روزهاست که آفتاب می گیرید.

 

پوست برنزه

 

تن های اسپره ای یا بدون آفتاب

این تن ها بی ضرر می باشند و با روش های مختلف می توان استفاده کرد. در یک نوع آن فرد به تنهایی وارد اتاقکی میشود که برای اینکار درست شده است. در آن ایستاده و دستگاه را روشن میکند. دستگاه خود بطور اتوماتیک یک بار مواد برنزه را آفشان میکند و توقف کوتاهی میکند که به شما اجازه میدهد برگردید تا قسمت پشت را هم به همان اندازه مواد را افشان کند. در نوع دیگر تراپیست آموزش دیده در مقابل فرد می ایستد و با افشانک دستی بدن را برنزه می کند.  پوست برنزه 

 

پوست برنزه

 

 

تن و برنزه شدن دستی و یا یا مواد برنزه خانگی

این مواد امروزه در مارکت بسیار طرفدار دارد. برای اینکه کسانی که برنزه شدن را دوست دارند و بین مراجعه خود به سالن در منزل رنگ برنزه مورد علاقه خود را تا ویزیت بعدی خود به سالن حفظ میکنند و افرادی که فقط دوست دارند قسمتی از بدن خود را برنزه کنند مثل صورت و ساق پا این مواد بهترین راه میباشد.

 

پوست برنزه

 

قبل از برنزه کردن

 • ۱- بدن خود را لیف زده و یا با مواد پیلینگ بدن یک لایه از پوستهای مرده خود را تمیز کنید. این باعث میشود که رنگ برنزه شما یکدست در بیاید.
 • از مرطوب کننده های بدن استفاده نکنید مگر در قسمت هایی از بدن که نمیخواهید زیاد رنگ بگیرد. مثلا روی انگشتان و یا کف پا و آرنج که دارای چروک های طبیعی زیادی دارد.
 • از موبر ها و تیغ باید دو روز قبل از برنزه کردن استفاده کرده باشید.
 •  لطفا بلافاصله از لباسهای تیره و آزاد استفاده کنید. تا اولا لباس شما لکه نگیرد و دوما برنزه شما یک دست دربیاید.

 

 

پوست برنزه

 

 

در هنگام برنزه شدن

 •  لباسهای خود و جواهرات خود را در آورده و آرایش خود را پاک کنید.
 • بعد از اسپری کردن مواد ۶۰ ثانیه بمانید تا تن شما خشک شود
 •  بعد فقط با گذاشتن و برداشتن حوله بدن را خشک کنید و لباس خود را بپوشید.

 

 

پوست برنزه

 

مراقبت از پوست بعد از برنزه کردن

 

مراقب باشید بدنتان کم آب نشود
پوست شما از تعداد زیادی سلول ساخته شده که حیاتشان وابسته به آب است. اگر پوستتان در طول روز آب کافی دریافت نکند، تیره، خشک و شکننده و ترک دار میشود و چروک می‌افتد. کم آبی مهم ترین علت پیری زودرس پوست است. بنابراین اگر در روزهای عادی توصیه می کنیم که ۸ لیوان آب بنوشید، پس از برنزده کردن به بیش از این مقدار آب احتیاج دارید.

 

پوست برنزه

 

آب انار بنوشید
آب انار حاوی فلاوونوئیدهای طبیعی است که در کنار همه اثرات مثبتی که روی سلامتی دارند می‌تواند شما را در برابر اثرات سطران زایی تخت های برنزه کننده بیمه کند.

 

پوست برنزه

 

گوجه فرنگی را جدی بگیرید  پوست برنزه 
گوجه فرنگی حاوی نوعی آنتی اکسیدان به نام لیکوپن است که در حالت پخته شده برای بدن قابل استفاده بود و از پوست در برابر اثرات اشعه یو وی ممحافظت می کند.

 

پوست برنزه

 

پوستتان را مرطوب نگه دارید
بلافاصله بعد از برنزه کردن پوستتان حمام نروید. نه به این خاطر که همه اثرات برنزه کردن در تماس با آب از بین می‌رود بلکه به این دلیل که دوش گرفتن و سپس مالیدن کرم مرطوب کننده آنقدر که استفاده از این کرم به تنهایی موثر است، نمی‌تواند به پوستتان آب رسانی کند.

 • حتما دوش آب سرد بگیرید
 •  زمان دوش گرفتن را کوتاه کنید تا چربی طبیعی پوستتان از بین نرود
 • به پوستتان صابون نزنید
 • بعد از دوش گرفتن طوری بدنتان را با حوله خشک کنید که پوست کمی مرطوب باقی بماند
 • از لیف و مواد پیلینگ استفاده نکنید تا برنزه شما طولانی تر بماند.
 • سعی کنید از فعالیت هایی که باعث عرق کردن شما میشود بپرهیزید. مخصوصا در ۱۰ تا ۱۲ ساعت اولیه.

 

پوست برنزه

 

کرم مرطوب کننده را فراموش نکنید
استفاده از کرم های مربوط کننده به جایگزین شدن لایه نازک چربی زیر پوست کمک کرده و پوست شما را از اثرات مخرب کم آبی محافظت می‌نامند. اگرچه هر مرطوب کننده ای می تواند در این زمینه موثر باشد ولی بهتر است از انواع حاوی ویتامین آ استفاده کنید. اگر دوش گرفتید، حتما این کار را بلافاصله بعد از دوش گرفتن انجام دهید.

 

پوست برنزه

 

از کرم های حاوی اسید هیالورونیک استفاده کنید  پوست برنزه  
اسید هیالورونیک یک ماده شمیایی است که به صورت طبیعی تولید شده و به بازگرداندن آب به سلول‌های پوست کمک می‌کند. کرم های بهداشتی که حاوی این اسید هستند، خاصیت الاستیکی خوبی به پوست داده و آب رسانی را به صورت کامل انجام می دهند. بنابراین قبل از اینکه روی پوستتان مرطوب کننده بزنید، مقداری کرم حاوی اسید هیالوروینک روی پوست بمالید. اگر دوش گرفتید، حتما این کار را بلافاصله بعد از دوش گرفتن انجام دهید.  پوست برنزه 

 

پوست برنزه

 

شکلات تلخ بخورید   پوست برنزه 
کاکائو هم به پوست شما آب رسانی می کند و هم حاوی فلاونوئیدهای طبیعی است که بهترین آنتی اکسیدها برای مراقبت از پوست هستند. آنتی اکسیدها مانع از بروز اثرات مخرب رادیکال های آزاد روی سلولهای پوستی می شوند و شما را بر برابر اثرات برنزه کردن محافظت می کنند.  پوست برنزه 

 

پوست برنزه

 

  از میوه های غنی از پلی فنول ها استفاده کنید
انگور، سیب، گلابی، انواع توت، گیلاس و… سرشار از ترکیبات پلی فنوای هستند که هم خاصیت آنتی اکسیدانی دارند و هم ضدسرطانند و اثرات مخرب برنزه کردن را از بین می برند.

 

پوست برنزه

 

روزانه تخمه آفتاب گردان را در برنامه تان قرار دهید
تخمه آفتاب گردان یکی از غنی ترین دانه های حاوی ویتامین ای است. این ویتامین خاصیت آنتی اکسیدانی بسیار قوی داشته و پوست شما را بعد از برنزه کردن جوان و شاداب نگه می دارند.  پوست برنزه 

 

 

پوست برنزه

 

 

عوارض برنزه کردن

برنزه کردن، احتمال ابتلا به سرطان پوست را افزایش می دهد  پوست برنزه 

من همیشه می شنیدم که برنزه کردن ممکن است باعث بروز سرطان پوست شود، اما واقعا هیچ وقت توجهی به این موضوع نداشتم. شرط می بندم که شما هم همین طور هستید، درست است؟ بسیار خوب، حالا وقتش رسیده که کمی توجه کنید! برنزه کردن باعث آسیب دیدن یا ترومای سلول های پوستی می شود، که می تواند منجر به سرطان پوست شود. و اگر فکر می کنید که می توانید با چند جلسه کوتاه سولاریوم از این اتفاق قسر در بروید، برایتان آرزوی خوشبختی می کنم!  پوست برنزه 

اشعه های UV ساتع شده از تخت خواب های برنزه کننده هم همان شرایط را دارند. قوانین روشن هستند، هر مقدار پوستتان را بیشتر در معرض منابع تابش UV قرار دهید، ریسک ابتلا به سرطان پوست هم افزایش می یابد. پوست برنزه 

 

 

 

برنزه کردن، باعث پیری زودرس پوست می شود پوست برنزه   
چه هولناک! اینطور نیست؟ تحقیقات قطعی، نشان می دهند که برنزه کردن، پیری زودرس می آورد! دلیلش هم همان است – تابش اشعه UV. هر چه بیشتر در معرض تابش اشعه UV باشید، پوستتان برای پیری زودرس بیشتر تحریک می شود. خواه پوستتان در یک روز زیبا در ساحل برنزه شده باشد، خواه بر روی تخت خواب های برنزه کننده در سولاریوم – آسیب های پوستی باعث پیری زودرس پوست می شوند، چرا که جبران ناپذیرند!  پوست برنزه 

 

پوست برنزه

 

برنزه کردن پر هزینه است پوست برنزه  
حتی اگر شما جزو خانم های خوش شانس و ثروتمندی باشید که نگران خرج کردن نیستند، برنزه کردن، جیب شما را سوراخ می کند! البته من در مورد برنزه کردن مجانی در کنار ساحل صحبت نمی کنم، من درباره جلسات منظم سولاریوم و چیزهای دیگر حرف می زنم. بازار امروز، لبریز از انواع محصولات برنزه کننده است – رنگ ها، لوسیون های برنزه کننده، کرم های رنگی، اسپری های برنزه کننده، سرعت دهنده های برنزه، اطاقک های اسپری برنزه و محصولات بیشمار دیگر.   پوست برنزه 

 

پوست برنزه

 

 

روش استفاده از روغن برنزه کننده بدن   پوست برنزه 

آفتاب‌ سوختگی در هر شرایطی می‌تواند عوارض جبران‌ ناپذیری برای پوست داشته باشد. بنابراین اگر می‌خواهید سالم و بی‌خطر برنزه شوید باید حتما ۲۰ دقیقه قبل از قرارگرفتن زیر آفتاب از کرم‌ها و روغن های حاوی ضد‌آفتاب با SPF 30 استفاده کنید. همچنین یادتان باشد که بین زمان آفتاب گرفتن و اپیلاسیون باید ۲۴ ساعت فاصله باشد چراکه بعد از اپیلاسیون آسیب‌ پذیری پوست بیشتر خواهد بود.   پوست برنزه 

انواع روغن برنزه کننده با تن رنگی متفاوت (هویج، قهوه و…) را می توانید مناسب پوست بدنتان، تهیه و قبل و حین قرار گرفتن زیر نور خورشید، بر روی بدن استفاده کنید.  پوست برنزه 

 

پوست برنزه

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 • امتیاز این مطلب
۴.۷
ممکن است شما دوست داشته باشید