اصول نصب تابلو در منزل

اصول نصب تابلو در منزل

در هر خانه ای تابلویی به دیوار است. اصلا خانه بدون تابلو معنا دارد؟ تزئین دیوار منزل بسیار اهمیت دارد زیرا جزء مهمی از طراحی دکوراسیون داخلی است. نصب تابلو و استفاده از تابلو در منزل اصولی دارد که اگر رعایت شود عالی است و در غیر اینصورت هارمونی و نظم در دکوراسیون منزل را از بین می برد و نمی تواند به زیبایی خانه کمک کند.

اصول نصب تابلو

در ادامه با ما همراه باشید تا اصول نصب تابلو در منزل را به شما توضیح دهیم.

اصول نصب تابلو با توجه به سایز و اندازه مناسب

در انتخاب تابلو به نکته ای که باید حتما اهمیت دهید، تناسب اندازه و سایز تابلو با دیوار و مبلمان است. تابلو نباید بیش از حد کوچک یا بیش از حد بزرگ باشد وگرنه بدون فرم است و نگاه کردن به آن آزار دهنده است. اگر قصد دارید برای پشت مبل یا تخت خواب، تابلو در نظر بگیرید باید به اصول زیر دقت فرمایید تا همه موارد منظم و دقیق باشد و زیبایی دیوار دو چندان شود :

تابلو برای پشت مبل : بهترین اندازه برای تابلوی پشت مبل اندازه دو به سه هست. جوری که مبل از هر دوطرف مقداری از تابلو بزرکتر باشد و تابلو دقیقا در وسط مبل قرار گیرد.

اصول نصب تابلو

تابلو برای دیوار مستقل : اگر قصد دارید برای یک دیوار مستقل در نظر گرفته بشه، باید رابطه ۴ به ۷ رو در نظر بگیرید و محاسبه کنید. با اندازه گیری طول و عرض دیوار هر عدد رو در ۰/۵۷۱ (نسبت ۴ به هفت) ضرب کنید که ابعاد بدست اومده طول و عرض تابلو رو مشخص میکنه.

اصول نصب تابلو

اصول نصب تابلو

ارتفاع مناسب در نصب تابلو

اگر می خواهید ارتفاع مناسب نصب تابلو را بدست آورید می توانید به این صورت محدوده نصب تابلو روی دیوار را بدست آورید : شما باید فاصله ای بین ۱/۵۰ الی ۱/۶۵ را از کف تا مرکز تابلو اندازه بگیرید. با این محاسبه، محدوده ایده آل نصب تابلو روی دیوار را بدست می آورید.

نکته : برای دیوارهای کوتاه تر ۱/۵۰ و برای دیوارهای بلندتر ۱/۶۵ را در نظر بگیرید.

اگر می خواهید تابلو را پشت مبل یا تخت نصب کنید، باید حدود ۲۰ تا ۳۰ سانتی متر بالاتر از مبل یا تخت نصب شود. تابلو را همیشه با مبل و تخت تنظیم کنید نه با در و پنجره . این نکته را در نظر داشته باشید که تابلوهای بزرگ را به دیوارهای مستطیلی اختصاص دهید و فضای باز بیشتری را در اطراف تابلو در نظر بگیرید.

اصول نصب تابلو

اصول نصب تابلو

نحوه ساخت گالری دیواری

ابتدا این سوال مطرح می شود که گالری دیواری چیست؟ به مجموعه ای از قاب های عکس و تابلوهایی که به صورت منظم و با چیدمان زیبا بر روی دیوار نصب شده باشد، گالری دیواری می گویند. در گالری دیواری می توان از قاب عکس های خانوادگی استفاده کرد یا از تابلوهای مختلف که با دکوراسیون هماهنگی داشته باشد.

اصول نصب تابلو

این ایده به دیوار جذابیت ویژه ای می بخشد. دیوار منزل به طرز خاصی زیبا و دلنشین می شود. اصول نصب تابلو در گالری دیواری را باید رعایت نمایید. بدون در نظر گرفتن قوانین و اصول مورد نظر که در اینجا به شما خواهیم گفت، تنها دیوارتان را شلوغ کرده اید. برای ساخت گالری دیواری، می بایست طبق آموزش ها و نکاتی که در بالا عرض کردیم، ارتفاع کف اتاق تا تابلوها را در نظر بگیریم. سپس در همان محدوده تابلوهایی که از نظر رنگ و اندازه باهم سازگاری دارند، نصب نماییم. گاهی اندازه تابلوها می تواند یکسان باشد و گاهی می تواند متفاوت باشد. در هر صورتی که بخواهید، می توانید گالری دیواری زیبایی را بسازید.

اصول نصب تابلو

اصول نصب تابلو

هر زمان که تصمیم می گیرید که در پذیرایی منزلتان یا اتاق شخصی خود، اقدام به ساخت گالری دیواری نمایید، در حقیقت به منزل خود نوعی طراحی لوکس و همه پسند داده اید که بسیار مورد پسند دیگران قرار خواهد گرفت آن هم بدون هزینه های گزاف و انجام مراحل سخت و پیچیده. شما به تنهایی قادر خواهید بود این طراحی را که در هر خانه ای وجود ندارد، به منزل خود بیاورید و به خاص شدن دکوراسیون منزلتان کمک نمایید.

اصول نصب تابلو

شما می توانید برای اینکه راحت تر و سریع تر گالری دیواری خود را آماده کنید، طرح آن را روی کاغذ ترسیم کنید تا با ذهن بازتری برای آماده سازی آن پش روید. ابتدا تمام طرح ها و چیدمان ها را با توجه به اندازه تابلوهایی که دارید، روی کاغذ بکشید و از بین آنها بهترین طرح را انتخاب نمایید و اقدام کنید.

اصول نصب تابلو

اصول نصب تابلو

به این مطلب چه امتیازی می دهید؟
  • امتیاز این مطلب
۴.۵
ممکن است شما دوست داشته باشید