طراحی باغچه در بالکن

طراحی باغچه در بالکن

معمولا تصوری که از باغچه در ذهن هر انسانی وجود دارد، باغچه ایست که در حیاط منزل قرار دارد. اما آیا آپارتمان نشین ها که حیاط ندارند نیز می توانند باغچه داشته باشند؟ جواب این سوال مثبت است. کسانی که در آپارتمان زندگی می کنند، می توانند درون بالکن منزل خود باغچه داشته باشند. طراحی باغچه در بالکن کاری هنرمندانه و جذاب است که فضای بالکن را (که در بیشتر مواقع به آن بی توجهی می شود و بیشتر به محل نگهداری وسایل بی مصرف تبدیل می شود) رویایی و زیبا و دلنواز می سازد.

طراحی باغچه در بالکنطراحی باغچه در بالکن

خوب در اینجا نحوه طراحی باغچه در بالکن را برای شما توضیح می دهیم :

۱- در ابتدا کاری که باید انجام دهید این است که در ساعت های مختلف روز به بالکن بروید تا میزان نوری که گیاهان دریافت می کنند را اندازه بگیرید. احتمال دارد بالکن شما کاملا از نور خورشید بهره مند باشد. ممکن است اصلا نور خورشید به آن نتابد. ممکن هم هست حد وسط باشد. پس از بررسی، یک طرح کلی از بالکنی که می خواهید طراحی کنید روی کاغذ بکشید و البته به میزان تابش نور در هر قسمت از بالکن نیز توجه کنید و آن را علامت بزنید.

۲- خوب در این مرحله یک طرح با تمام جزئیات از بالکن ترسیم نمایید. اگر می خواهید محدوده باغچه شما مشخص باشد، می توانید از داربست کمک بگیرید. در این طری که رسم کرده اید محل گلدان ها مشخص شده است. اگر گلدان ها کوچک و بزرگ هستند، گلدان های کوچ را جلوی گلدان هاب کوچک قرار دهید. برخی بالکن ها لبه دارند که شما می توانید از این لبه ها برای آویزان کردن گلدان استفاده کنید. درون بالکن می توانید از نیمکت استفاده کنید و یا از یک وسیله تزئینی مانند لانه پرنده.

۳- در بالکن منزلتان داربست نصب کنید. می توانید داربست را به وسیله قلاب به دیوار بالکن محکم نمایید یا پایه های آن را روی زمین محکم کنید.

طراحی باغچه در بالکن

۴- در این مرحله سعی کنید گلدان هایی که بزرگتر از بقیه هستند را در بالکن جای دهید. می توانید از گلدان های پلاستیکی یا گلدان های چوبی بزرگ که کفشان سوراخ دارد استفاده کنید. حال گلدان های متوسط را جای می دهیم. می توانید آنها را در امتداد دیوار باکن ردیف نمایید. گلدان های بزرگتر را هم در گوشه های بالکن جای دهید. برای عمق دادن و رنگ بخشیدن به بالکن، از گلدان های کوچک که در جلوی گلدان های بزرگتر قرار می دهید استفاده کنید.

۵- هر بار که بالکن را تغییر می دهید چند قدم به عقب بروید تا شکل کلی بالکن را بهتر ببینید و ایرادات را بهتر متوجه شوید. پیشنهاد می کنیم که گلدان های بزرگتر را بعنوان حفاظ در مقابل بالکن همسایه قرار دهید تا پوشش خوبی ایجاد کنند. اگر بالکنتان نسبتا بزرگ است می توانید توسط گلدان های کوچک، در وسط بالکن یک ردیف بچینید و بالکن را به دو بخش تقسیم کنید و یا می توانید فقط گلدان را تا وسط بچینید و یک راهرو در بالکن ایجاد نمایید.

طراحی باغچه در بالکن

۶- سعی کنید درون گلدان ها بطور مساوی خاک بریزید و تا کمی پایین تر از لبه آنها خاک باشد. کاکتوس و گیاهانی که گل دارند یا میوه، درون گلدان های کوچک قرار دهید و درخچه ها و گل هایی که ارتفاع کمی دارند را در گلدان های بزرگتر قرار دهید. درون گلدان هایی که از بالکن قرار است آویزان باشند، گلهایی را قرار دهید که برگ های بلندی دارند و رشدشان هم سریع است.

طراحی باغچه در بالکن

۷- می توانید از گیاهان پیچک مانند، بر روی داربست استفاده کنید تا راحت تر رشد کند. نیمکت را می توانید در گوشه بالکن قرار دهید و در صورتی که بخواهید از تابش آفتاب به محل نیمکت جلوگیری نمایید می توانید از یک چتر استفاده نمایید تا نقش سایه بان را ایفا نماید.

چند نکته مهم و مفید :

  • به طور منظم به گلدان هایتان آب بدهید تا خاکشان خشک نشود.
  • نکته مهمی که باید به آن توجه کنید این است که قبل از طراحی باغچه در بالکن یا طراحی دکوراسیون بالکن، ابتدا از میزان وزنی که بالکن می تواند تحمل کنید مطمئن شوید. بعد از آن گلدان هایتان را انتخا نمایید.
  • سعی کنید از گلدان های چوبی و پلاستیکی استفاده نمایید که وزن کمتری دارند.
ممکن است شما دوست داشته باشید