جزیره آشپزخانه چیست ؟ چه کاربردی دارد؟

جزیره آشپزخانه چیست ؟

کسانی که دکوراسیون آشپزخانه برایشان اهمیت دارد با طرح جزیره در آشپزخانه آشنا می باشند. حال این سوال مطرح است که جزیره آشپزخانه چیست و جزیره آشپزخانه چه کاربردی دارد؟

جزیره آشپزخانه چیست ؟ جزیره در آشپزخانه یک نوع پیشخوان است که از دیگر اجزای آشپزخانه مستقل است و دقیقا در وسط آشپزخانه قرار می گیرد. جزیره زیبایی خاصی به فضای آشپزخانه می دهد و البته کارایی های متعددی نیز دارد.

جزیره آشپزخانه چیست ؟

یکی از بیشمار فوایدی که جزیره دارد این است که یک فضای اضافه برای جا دادن وسایل آشپزخانه می تواند باشد. معمولا گاز و سینک ظرفشویی را روی جزیره نصب می کنند و حتی صندلی قرار می دهند تا بعنوان پیشخوان و میز از آن استفاده شود.

جزیره آشپزخانه چیست ؟

اندازه مناسب جزیره آشپزخانه چیست ؟

اندازه جزیره به ابعاد آشپزخانه هم ربط دارد. اما به هر حال جزیره باید ابعادی داشته باشد که جا برای پیشخوان داشته باشد تا خانم خانه، بتواند کارهایش را روی پیشخوان انجام دهد. اندازه جزیره باید به قدری باشد که وقتی داخل آشپزخانه نصب می شود، اطرافش فضای کافی برای رفت و آمد وجود داشته باشد و مانعی برای حرکت نباشد. بعضی آشپزخانه ها هم بجای جزیره ثابت، از میزهای متحرک استفاده می کنند تا هر زمان که نیاز شد، آن را جابجا نمایند.

جای جزیره آشپزخانه کجاست ؟

عموما و اغلب جای جزیره در وسط آشپزخانه است. گاهی که آشپزخانه ابعاد کوچکی دارد، جزیره را در مرز بین آشپزخانه و اتاق نشیمن قرار می دهند.

ارتفاع جزیره آشپزخانه چقدر است ؟

بطور معمول و استاندارد، ارتفاع جزیره آشپزخانه حدود ۹۰ سانتی متر است. در صورتی که از جزیره بعنوان میز کار هم مایلید استفاده کنید پس در نتیجه ارتفاع آن بین ۷۰ تا ۷۵ سانتی متر مناسب می باشد.

نکته مهم : اگر جزیره آشپزخانه شما حکم میز صبحانه را هم ایفا می کند می بایست این نکته را توجه داشته باشید که فاصله بین نشیمن گاه صندلی با سطح پیشخوان جزیره باید همیشه ۳۰ سانتی متر باشد. ارتفاع جزیره هر چقدر که باشد، این فاصله ۳۰ سانتی باید رعایت شود.

جزیره آشپزخانه چیست

جزیره آشپزخانه چه کاربردی دارد؟

۱- مخصوص کار : این نوع جزیره به سبک روستایی است و قفسه های باز و جای زیادی دارد که البته به همین دلیل ظاهری که دارد، مرتب بودنش کمی سخت است.

جزیره آشپزخانه چیست

۲- مخصوص جای وسایل : این نوع جزیره حکم یک کابینت مستقل در وسط آشپزخانه را دارد و این نوع جزیره ها سینک یا اجاق گاز ندارند.

جزیره آشپزخانه چیست

۳- جایگاه شستشو و آماده کردن مواد غذایی : بر روی این جزیره ها سینک ظرفشویی نصب می شود و هنگام آشپزی برای آماده کردن مواد غذایی کاربرد دارد و حتی در مهمانی های سلف سرویس مورد استفاده قرار می گیرد.

جزیره آشپزخانه چیست

۴- میز غذاخوری : اگر جزیره حکم میز غذاخوری را ایفا نماید باید طراحی آن  متناسب با کاربردش باشد ; یعنی باید لبه های پیشخوان جهت قرار گرفتن زانوها حدود ۶۰ سانتی متر از جزیره بیرون زده باشد.

جزیره آشپزخانه چیست

۵- برای آشپزی : این نوع جزیره دارای اجاق گاز است و آشپزی در وسط آشپزخانه انجام می گیرد و بخود خود فضای جالبی به آشپزخانه می بخشد. ویژگی این نوع جزیره این است که آشپز می تواند به اطراف اجاق گاز مسلط باشد و فضا برای رفت و آمد دارد. عیبی هم که دارد این است که سریع ریخت و پاش می شود.

جزیره آشپزخانه چیست

۶- مخصوص آشپزی و غذاخوری : در این نوع جزیره ها به دلیل جایگاه اجاق گاز و بحث امنیت افراد که از میز غذاخوری هم استفاده می کنند، سطح غذا قسمت غذاخوری جزیره بالاتر از اجاق گاز است.

جزیره آشپزخانه چیست

جنس پیشخوان جزیره آشپزخانه

پیشخوان جزیره می تواند از جنس سنگ باشد که هم مقاوم است و هم محکم

جنس پیشخوان آشپزخانه در فضاهای اداری یا رستوران ها بطور معمول و به دلیل مقاوم بودن در برابر حرارت و آب, از جنس استیل ضد زنگ ساخته می شود.

می شود جنس پیشخوان را از چوب انتخاب کرد، چوب یکی از ویژگی های بارزی که دارد مکان مناسبی برای خرد کردن مواد غذایی و گوشت و … است و اگر خش هم بیفتد با سمباده کشیده برطرف می شود و البته جنس چوب ظاهر شیک و زیبایی به جزیره می بخشد.

انواع جزیره آشپزخانه از لحاظ ظاهر

۱- جزیره متحرک که دارای چهار چرخ می باشد و قابلیت جابجا شدن دارد. این جزیره ها مناسب آشپزخانه های کوچک است تا در زمان های اضطراری قابلیت جابجایی داشته باشد. ابعاد آنها معمولا ۶۰ در ۹۰ سانت است.

جزیره آشپزخانه چیست

۲- جزیره اِل-شکل که می تواند یک سمتش به اجاق گاز اختصاص یابد و سمت دیگرش میز غذاخوری یا سینک ظرفشویی یا هر فضای دیگری باشد.

جزیره آشپزخانه چیست ؟

۳- جزیره تی_شکل که شبیه حرف تی انگلیسی است که مانند جزیره اِل-شکل می تواند خیلی کاربردهای مختلف و متنوعی بخود بگیرد. حتی بخاطر نوع ظاهری که دارد می توان آن را به یک گوشه از آشپزخانه چسباند.

جزیره آشپزخانه چیست ؟

۴- جزیره منحنی ظاهر زیبایی دارد و بخاطر انحنایی که دارد و آدم را در برمی گیرد، نمادی از صمیمیت در فضای آشپزخانه می تواند باشد. این انحنا موجب می شود که افراد به تمام قسمتهای جزیره تسلط داشته باشند.

جزیره آشپزخانه چیست ؟

حال این سوال مطرح می شود که جزیره قابلیت در بر گرفتن چه وسایل و امکاناتی را دارد؟

جزیره می تواند جایگاه اجاق گاز، سینک ظرفشویی، ماشین ظرفشویی، یخچال کوچک، گاز روکار و .. باشد.

این مطلب برایتان مفید بود؟ به آن امتیاز بدهید
  • امتیاز این مطلب
۴.۵
درحال ارسال
امتیاز کاربر ۰ (۰ رای)
ممکن است شما دوست داشته باشید