نکات مهم در انتخاب پرده پذیرایی

نکات مهم در انتخاب پرده پذیرایی

همه خانه ها دارای تعدادی پنجره می باشند که قسمتی از فضای دیوارهای خانه را اشغال کرده است. این پنجره هم از داخل و هم از بیرون، به منزل نمای خاصی می دهد. که البته در صورتی که به زیبایی و ظاهر آن توجه شود، نمای زیبایی به خانه خواهد داد و در شکل و ظاهر دکوراسیون خانه نقش بسزایی دارد. پرده یکی از لوازمی است که در هر منزل واجب و ضروری است. در این مقاله می خواهیم درباره نکاتی پیرامون انتخاب پرده پذیرایی صحبت کنیم که از فضاهای تاپ در هر خانه محسوب می شود.

انتخاب پرده پذیرایی

نکات مهم در انتخاب پرده پذیرایی

۱- بدون والان باشد.

معمولا قسمتی از پرده زیر سقف کاذب و یا قاب پرده می رود که همان نقش والان را ایفا می کند و دیگر به والان نیازی نم باشد. تنها به دکور نیاز دارد که همان پرده های کناری را دکور پرده می نامند و ترکیب پرده را کامل می سازند. این اولین نکته در انتخاب پرده پذیرایی.

۲- به رنگ پرده در نورهای مختلف توجه کنید.

سعی کنید حتما در طول روز برای خرید و انتخاب پرده بروید تا رنگ واقعی پارچه را بتوانید مشاهده نمایید. در صورتی که فضای پذیرایی شما نسبت به فضای فروشگاه، تاریک تر است و نور زیادی ندارد، از فروشنده بخواهید نور را کم کند تا بتوانید رنگ واقعی پرده را ببینید.

۳- پنجره‌ها را به هم وصل کنید.

گاهی اوقات درون پذیرایی، دو پنچره خیلی نزدیک به هم وجود دارد. بهتر این هست که برای هر دو پنجره یک پرده یک تیکه بزنید تا ابهت فضا بیشتر شود. البته می توانید وسط پرده را برش دهید تا باز کردن پنجره و یا شستن آن ها برایتان مشکل ساز نشود. برای اینکه خط وسط دو پرده را گم نکنید، توصیه می کنیم که پرده ها را چین ندهید بجای چین دادن، از پیلی استفاده کنید و پرده را پیلی دار بدوزید.

انتخاب پرده پذیرایی

۴- حتما آستری بزنید.

یادتان باشد که در زمانی که می خواهید سفارش دوخت پرده را بدهید به این موضوع توجه نمایید که برای پرده حتما آستر انتخاب نمایید. آستر کلا برای پیشگیری از ورود نور خورشید به داخل خانه است و نیز اجازه نمی دهد که دیگران بتوانند فضای داخل منزلتان را ببینند. اما در صورتی که هیچ کدام از این مشکلات را هم ندارید، باز هم توصیه این است که برای انتخاب پرده پذیرایی، آستر هم انتخاب کنید زیرا به وقت شب، در صورتی که پرده شما تور یا حریر باشد، تاریکی فضای بیرون روی پرده سایه انداخته و اجازه نمی دهد پرده زیبا دیده شود.

۵- نقش روی نقش نیندازید.

توجه داشته باشید هنگام انتخاب پرده پذیرایی، حتما این موضوع را مدنظر داشته باشید که نباید هر دو پارچه پرده طرحدار باشد. طرح دار بودن هر دو پارچه یعنی پارچه حریر و پارچه دکور پرده، موجب شلوغ شدن فضای پذیرایی می شود. بهتر است که پارچه حریر ساده و روشن و به رنگ یکی از طرح های داخل پارچه دکور باشد و پارچه دکور را طرحدار انتخاب نمایید.

انتخاب پرده پذیرایی

۶- یک رنگ از محیط بگیرید‌.

اگر می‌خواهید در محیط پذیرایی‌تان پرده رنگی بزنید‌، رنگ را از ترکیب رنگ های به کار رفته در دکوراسیون فضای پذیرایی انتخاب کنید‌. البته رایج‌ترین کار این است که شما رنگ دکورها را تیره‌تر یا تند‌تر انتخاب کنید و حریر را به لحاظ رنگی هماهنگ با آن بخرید‌. البته امروز حریر‌های رنگی متنوعی هم به بازار آمده‌اند‌. اگر همه اجزای مبلمان‌تان رنگ سفید یا روشن دارد می‌توانید پرده را تیره تر انتخاب کنید‌.

۷- پرده‌ای با همان سبک دکوراسیونی بزنید.

برای پرده پنجره فضای پذیرایی هم مانند دیگر محیط‌های خانه – فارغ از تنوع موجود میان پارچه‌ها – مدل‌های مختلفی وجود دارد ولی یادتان باشد مدل و یا حتی پارچه انتخابی برای پرده باید با سبک دکوراسیون فضای مورد نظرتان هماهنگ باشد‌. در فضایی که مدرن است و مبلمان و دیگر لوازم دکوراسیونی مدرن انتخاب شده است هیچ وقت پرده‌ کلاسیک همراه با ریشه نخرید‌. این موضوع برای فضای کلاسیک هم صدق می‌کند‌.

۸- روی دیوار دکور بزنید.

گاهی فضای پذیرایی کم نور است و زدن پرده علی الخصوص پرده های کناری یا دکور پرده، می تواند جلوی ورود نور به داخل منزل را بگیرد، در صورتی که دو طرف پنجره دیوار خالی وجود دارد، می توانید ریل پرده را بزرگتر انتخاب نمایید و دکورها را روی دیوار بزنید تا پارچه ضخیم دکور جلوی پنجره و ورود نور به داخل را نگیرد.

۹- زدن تابلوهای زیبا بین پنجره ها

همیشه بین دو پرده و روی دیواری که بین دو پنجره وجود دارد، فضایی ایده آل برای نصب تابلو می باشد. حتی می توانید شمعدان دیواری نصب نمایید. یا می توانید یک بوفه آنجا قرار دهید. به هر حال فضایی است برای همچین ایده هایی که به زیبایی خانه و پرده ها کمک زیادی می کند.

انتخاب پرده پذیرایی

۱۰- برای پنجره کوتاه پرده بلند بخرید.

شاید فکر کنید که پنجره ای که کوتاه است و قدی نمی باشد، زمان انتخاب پرده، قد آن را هم قد پنجره اندازه بزنید. اما ما به شما می گوییم که پنجره حتی اگر کوتاه هم باشد، شما می توانید پرده بلند و قدی بزنید. این کار فضا را زیباتر و با ابهت تر می کند و به فضای داخل منزل حالتی رسمی و کلاسیک می بخشد. اگر برای انتخاب پرده پذیرایی که پنجره اش کوتاه هست، پرده بلند انتخاب نمایید، ارتفاع دیوار و سقف بلند تر و با ابهت تر جلوه می کند.

ممکن است شما دوست داشته باشید