ا‌کستنشن چیست ؟ انواع اکستنشن + عوارض ا‌کستنشن طرز نگهداری از موهای اکستنشن شده

 

 

اکستنشن

 

 

ا‌کستنشن چیست ؟

 

اضافه کردن مو (ا‌کستنشن) در لابه‌لای موهای طبیعی، حدود ۳۵ سال است که همگانی شده ولی تب و تاب آن در ۱۰ سال اخیر بالا گرفته است. در این روش دسته‌های باریک موهای طبیعی یا مصنوعی از جنس نایلون را در لا‌به‌لای مو اضافه می‌‌کنند.

داشتن موهای پرپشت و بلند آرزوی اکثر خانم‌ها است اما متأسفانه این موهبتی است که برخی خانم‌ها از داشتن آن محروم هستند . موهای شما ممکن است به دلایل مختلف ریزش داشته باشد و به طور طبیعی موهای کم پشت داشته باشید که نتوانید موهایتان را بلند کنید. اما چیزی که تغییر نمی‌کند علاقه شما به داشتن موهای بلند و پرپشت است . در پاسخ به این نیاز و علاقه، راه‌های زیادی ابداع شده که یکی از آنها اکستنشن است و انواع مختلفی دارد. لابد شما هم به استفاده از این روش فکر می‌کنید، اما دست نگه دارید. قبل از آنکه برای استفاده از این روش اقدام کنید و بهتر است همه انواع این روش را بشناسید و عوارض آن را بدانیدبعضی از این روش، برای بلندتر کردن موهایشان و برخی برای پرپشت نشان دادن آن استفاده می‌کنند. البته می‌توانید این موهای اضافی را در رنگ‌هایی متفاوت با موهای طبیعی خودتان انتخاب کنید و از آن به عنوان <های‌لایت> یا <مش> استفاده کنید.این موها اگر جنس مناسبی داشته و به وسیله فرد آموزش دیده‌ای در لابه‌لای موهای طبیعی اضافه شوند، کاملا با موهای طبیعی مخلوط شده و غیرقابل تشخیص‌خواهند شد.

  کار را بدهید به کاردان

قبل از اینکه اقدام به این کار کنید، با کسانی که قبلا این کار را انجام داده‌اند صحبت کنید و درباره مشکلاتشان پس از اضافه کردن مو و یا احیانا مزایایی که این کار دارد، مشورت کنید. امکان دارد شما فقط زیبایی ظاهری، موهای بلند و پرپشت را ببینید ولی از مشکلاتی مانند چسبندگی در لابه‌لای موها و یا گره خوردن آنها بی‌خبر باشید. حتما کسی را برای اضافه کردن مو به موهای طبیعی‌تان انتخاب کنید که آموزش دیده باشد و تجربه کافی در این زمینه داشته باشد چون تمیزی کار و اضافه کردن صحیح موها، در زیبایی و سلامت بعدی موها و پوست سر موثر است. بسیاری از شرکت‌هایی که محصولات اکستنشن را عرضه می‌کنند، نحوه استفاده از آن را به افراد متقاضی آموزش داده و مدرک یا گواهی پایان این دوره آموزشی را به آنها می‌دهند. در جلسه اول، معمولا این موهای اضافی بر روی بخش کوچکی از موهای شما اضافه می‌شوند تا شما بتوانید از رنگ، بلندی و جنس آنها مطمئن شوید. در این جلسه، مشاور زیبایی وضعیت فعلی موهای شما را بررسی می‌کند و به شما می‌گوید که موها و پوست سر شما توانایی نگهداری موهای اضافی را دارد یا نه. همچنین شما در این جلسه با مراقبت‌های بعد از اکستنشن و عوارض آن آشنا خواهید شد. چسب، انبرک، گرما؛ حرکت!
اضافه کردن مو در لابه‌لای موهای طبیعی،‌ روش‌های بسیار متفاوتی دارد اما یکی از ساده‌ترین آنها، روشی است که در اینجا توضیح می‌دهیم. ابتدا یک دسته باریک از موهای شما جدا شده و کمی بالاتر از ریشه موها، محلول چسبناک خاصی مالیده می‌شود و یک دسته باریک از موهای اکستنشن بر روی آن قرار می‌گیرد. به وسیله گیره یا انبرک ویژه‌ای این موها به هم فشرده شده و حرارت انبرک، چسب را ذوب کرده و موهای مصنوعی به موهای طبیعی می‌چسبند. این روش به نام <اتصال حرارتی> معروف است. البته علا‌وه بر این روش، با کلیپس و نخ نیز می‌توان موهای مصنوعی را به موهای طبیعی متصل نگه داشت.فراموش نکنید که اضافه کردن مو، حتما باید به وسیله یک فرد آموزش دیده و باتجربه انجام شود. شما نمی‌توانید خودتان این کار را انجام دهید چون علاوه بر اینکه باید چند ساعت دستانتان را بالا نگه دارید و احتمالا‌ً خسته ‌شوید، ممکن است موها را به طور صحیح و در محل مناسب نچسبانید و نهایتاً موهایتان کوتاه و بلند و نامرتب به نظر بیایند.

 


موهایی که قد می‌کشند

شما هر اندازه‌ که بخواهید، می‌توانید طول موهایتان را بلند کنید ولی حداکثر آن ۲۶ تا ۳۰ سانتی‌متر است. به این نکته توجه کنید که هر چه طول موهای مصنوعی و مقدار آنها بیشتر باشد، فشار بیشتری به پوست سرتان وارد خواهد شد چون وزن این موها زیاد خواهد شد. این فشار زیاد ممکن است موجب آسیب موهای طبیعی شما شود.بهترین طول موی اضافه شده برای خانمی که قد متوسطی دارد، ۲۲ سانتی‌متر و یا کوتاه‌تر از آن است. درست مثل موهای طبیعی؟!
موهای اضافه شده را درست مانند موهای طبیعی می‌توانید آرایش کنید، چون این موها تقریبا از کنار گوش به موهای طبیعی اضافه می‌شوند، بنابراین شما می‌توانید آنها را به راحتی ببافید، دم اسبی و یا شینیون کنید. موهای مصنوعی را درست مانند موهای طبیعی‌تان می‌توانید بشویید و نرم‌کننده به آنها بزنید. شامپوها و لوسیون‌های خاصی مخصوص موهای اضافی در بازار وجود دارد که می‌توانید در هنگام خواب، شنا و… برای زیبایی و حفاظت بیشتر، از آنها استفاده کنید. درد؛ هرگز
اگر کسی به شما گفت اضافه کردن مو، کمی درد دارد و درد در حین کار و یا پس از آن طبیعی است، به هیچ‌وجه، حرف او را نپذیرید. در یکی دو روز اول شاید احساس کنید که چیز اضافه‌ای روی سر شما وجود دارد ولی این احساس با درد متفاوت است و طی چند روز برطرف می‌شود. هنگامی که موهای اضافی در لابه‌لای موهای شما اضافه می‌شوند، شما نباید به هیچ‌وجه احساس کشیدگی و درد داشته باشید. درد در حین کار یا بعد از آن نشانه این است که در روش کار مشکلی وجود دارد و فشار زیادی به ریشه‌های موهای طبیعی و پوست سر شما وارد شده است.

 

خداحافظی با موهای بلند

بیشتر اکستنشن‌ها حدود ۳ تا ۴ ماه در لابه‌لای موهای شما دوام می‌آورند. بعد از گذشت این زمان، کم‌کم چسبندگی موها کم شده و موهای اضافی، شل شده و در نهایت جدا خواهند شد.البته بعضی‌ها، اکستنشن را فقط برای مدت کوتاهی مثلا به اندازه حضور در یک جشن ازدواج می‌خواهند و بعد از آن، موهای اضافی را برمی‌دارند. بنابراین دوام این موها بستگی به نظر شما و نحوه مراقبت از آنها دارد. اگر بخواهید بدانید که این موها پس از چه مدت از کف سر شما فاصله می‌گیرند باید گفت که سرعت رشد موها در ماه، تقریبا در حدود ۱/۲۵ سانتی‌متر و در سال حدود ۱۵ سانتی‌متر است. هر چه سن شما بیشتر باشد، سرعت رشد موهایتان کاهش می‌یابد و بنابراین موها دیرتر از کف سر شما فاصله می‌گیرند.

 

 

 

 

انواع اکستنشن

 

دو نوع اکستنشن داریم که شامل: اکستنشن متری و اکستنشن شاخه‌ای است. خود اکستنشن متری شامل چند نوع می‌شود؛ استیشن‌های متری مصنوعی که برای چند روز استفاده می‌شوند و اکستنشن طبیعی که مدت طولانی‌تری مثلاً چند ماه (تا شش ماه) باقی می‌مانند و نیاز به تمدید دارند. اکستنشن های شاخه‌ای هم به صورت لایه ای و شاخه‌ای، لابه‌لای موهای طبیعی گذاشته می‌شود.

 

 

اکستنشن دوختی

روش‌های کار اکستنشن متری مصنوعی و طبیعی به این صورت است که یا به صورت دوخت انجام می‌شود و یا با سنجاق های گیره ای یا کلیپسی نصب می‌شود. در روش دوخت باید موهای طبیعی را در قسمت‌هایی که قرار است موهای تازه اضافه شود به شکل آفریقایی بافته شود، بعد با استفاده از نخ و سوزن مخصوص دوخت اکستنشن، موهای مصنوعی به این قسمت دوخته شود. کوک های ریز که سه بار تکرار شود خیالتان را بابت سفت و سخت شدن موهای تازه روی موهای قبل کاملاً راحت می‌کند. این روش معایب کمتری نسبت به روش چسبی دارد چون مواد شیمیایی روی موها زده نمی‌شود و حرارت هم داده نمی‌شود.

 

 

 

 

 

اکستنشن کلیپسی

یک روش دیگر هم استفاده از گیره یا کیلیپس است. اگر برای نصب موی متری از سنجاق هایی که گفته شد استفاده شود، ردیف اول مو را پوش داده و بعد تافت زده می شود بعد موی متری با سنجاق نصب می‌شود تا از سر خوردن آن جلوگیری شود.

 

اکستنشن

 

 

اکستنشن با استفاده از بافت

روش دیگر اکستنشن مو، اضافه کردن مو به وسیله بافت است یعنی به سایر مو ها و از ریشه به مو ها وصل و پیچانده می‌شوند. در این حجم و ضخامت و طول موها بیشتر می‌شود ولی احتمال ریزش مو و آسیب  این روش بیشتر سایر روش‌هاست چرا که موهای اصلی سنگین شده و کشیده می‌شود.

 

اکستنشن

 

 

اکستنشن شاخه‌ای و چسبی

روش دیگر اکستنشن استفاده از موهای طبیعی شاخه‌ای به وسیله رسنگ یا کراتین است که به هر نوع اکستنشن با موی طبیعی که اصطلاحاً اکستنشن شش‌ماهه گفته می‌شود.در اکستنشن متری طبیعی که از روش‌های ماندگار اکستنشن است، بیشتر از روش های کراتین نواری استفاده می‌کنیم. روش کار این طور است که موهای شاخه‌ای که قبلاً کراتین خورده و آماده است را با دستگاه اکستنشن لیزری با دستگاه‌های معمولی اکستنشن به مو نصب می‌کنیم. در روش لیزری و معمولی هر دو از کراتین یا همان چسب استفاده می‌شود. تنها تفاوت استفاده از دستگاهی برای ایجاد حرارت است که درجه حرارت قابل تنظیم دارد. این تفاوت وقتی برایتان محسوس‌تر می‌شود که بدانید دستگاه‌های قدیمی قابلیت تنظیم درجه‌حرارت را نداشتند و صرفاً با ایجاد حرارت یکنواخت و بسیارزیاد به موها آسیب بسیاری تحمیل می‌کردند. البته الان کراتین نواری هم به بازار آمده که با اتو و حرارت پشت موی متری چسبانده می‌شودکه از توان بالایی برخوردار است. در پایان هم چسب‌های کراتین باقی مانده روی مو را به وسیله ریموور های مو از بین می‌بریم.

 

 

 

 

 

اکستنشن رینگ

در روش دیگر نصب اکستنشن طبیعی که به روش رینگ معروف است، از انبر و رینگ و قلاب استفاده می‌شود و موهای طبیعی به مو اضافه می‌شود. یک دسته موی با تقسیم‌بندی صحیح از سر جدا می‌شود و یک رینگ شیردار را توسط قلاب داخل آن کرده، شاخه موی اکستنشن را داخل رینگ کرده و کمی موی اکستنشن و رینگ واشر داری را از ریشه مو در می آوریم و توسط انیر و رینگ واشر دار روی موی سر و اکستنشن فشار می دهیم. وجود رینگ ممکن است در بعضی افراد ایجاد حساسیت کرده و همچنین سنگینی روی مو معمولا ایجاد می کند، برای موهای کم پشت و نازک در ریشه سر باعث گره می شود و هنگامی که افراد موهای خود را جمع می کنند اتصال اکستنشن قایل مشاهده است و زیبایی و ظرافت کافی را ندارد.

 

 

 

اکستنشن لاین

در این روش که همه از آن به عنوان یکی از تازه ترین و کم خطر ترین روش های اکستنشن یاد می کنند به جای استفاده از همه ی موها باری نصب اکستنشن تنها از ۲۰ درصد آن ها استفاده می شود. در نتیجه حجم قابل توجهی از موهای طبیعی شما به حال خود باقی می مانند.
این روش که از قرار شیوه اجرایی شباهت هایی به روش دوخت دارد، دوام بیشتری نسبت به دیگر شیوه ها دارد.امتیاز دیگر این روش هم در زمان ترمیم است، وقتی ترمیم جای نصب موها عوض می‌شود در نتیجه موهای طبیعی شما زمان کمتری تحت فشار قرار می‌گیرد.

 

 

اکستنشن

 

 

 

کدام طبیعی‌تر است ؟
از آنچه که موی طبیعی انسان در مدت چندین ماه رشد کرده و موهای اکستنشن شده از ریشه فاصله می‌گیرد و پایین می‌آید به این خاطر نیاز به تمدید دارد یعنی با تمدیداکستنشن موهایی که اضافه شده به ریشه مو متصل می‌شود و طبیعی به نظر می‌آید. البته هرچه سن شما بیشتر باشد، سرعت رشد موهایتان کاهش می‌یابد. بنابراین موها دیرتر از کف سر شما که فاصله می‌گیرند.

 

 

عوارض اکستنشن

 

اکستنشن مو باعث ریزش شدید موها می شود و در نهایت ممکن است به طاسی منجر شود.

یکی از علل مهم ریزش موها بستن زیاد آن ها است. این نوع ریزش را ترکشن آلوپسیا (ریزش موی کششی) می گویند که در آن، موهای بخش هایی از سر که بیشتر تحت فشار و کشیده شدن بوده اند می ریزد و به تدریج سر طاس می شود. این نوع ریزش موها در زن هایی که همیشه موهایشان را دم اسبی می کنند یا محکم می بافند بسیار شایع است.

می پرسید این ها چه ربطی به اکستنشن کردن موها دارد؟ یکی از عوارض اکستنشن هم ریزش موی کششی است، چون در اکستنشن نیز موها بشدت کشیده می شود و به همین دلیل پس از مدتی شروع به ریزش می کند و گرچه شاید در دفعات اول و دوم موها چندان کم نشود، اما در دفعات بعدی کاهش آن ها کاملاً مشهود است.

میزان آسیب دیدگی موها، بسته به تعداد دفعات اکستنشن کردن و جنس موها متفاوت است. اگر ریشه موها آسیب ببیند ممکن است طاسی همیشگی شود و موها دیگر در نقاطی که زیاد تحت کشیده شدن بوده است رشد نکند و استفاده از نرم کننده و دارو به بهبود وضعشان کمکی نکند.

ریزش موها پس از اکستنشن اگرچه چاره ای ندارد، ولی در صورتی که موها را اکستنشن کرده اید، دست کم با مشورت پزشکتان، از مکمل های مو مانند آهن، روی و بیوتین استفاده کنید تا شاید ریزششان کمی کمتر شود.

تشدید سردردهای میگرنی پس از اکستنشن مو در کسانی که مبتلا به میگرن هستند هم وجود دارد. البته در اکستنشن کشیده شدن موها در حدی نیست که باعث سردرد شود، اما وقتی کسی سابقه ابتلا به میگرن را دارد، نباید خطر کند.

سری قرمز با پوستی ورم کرده و تاول زده که موهای زیادی روی آن به هم چسبیده است! فکرش هم آدم را می ترساند! شما چه می دانید چسبی که با آن موهای مصنوعی را به سرتان چسبانده اند از چه جنسی است و آیا به آن حساسیت دارید یا نه؟

 

 

اگر کسی سابقه حساسیت دارد و اصرار دارد با وجود این همه عوارض، باز هم موهای نازنینش را برای اکستنشن به آرایشگر بسپرد، دست کم پس از مشورت با پزشک، آزمایش حساسیت را بگذراند تا متوجه شود که نسبت به چسب حساس است یا نه.

مضرات اکستنشن آن قدر زیاد است که حتی استفاده از کلاه گیس با وجود اشکالاتی که دارد، از آن بهتر است. البته در استفاده از کلاه گیس هم باید دقت کرد که هر از گاه آن را از سر بردارید تا سرتان هوا بخورد و به هیچ وجه در استفاده از کلاه گیس با کسی شریک نشوید.

اکستنشن مو باعث می‌شود، فولیکول‌ها تحت کشش قرار گرفته و به ریشه مو آسیب زده و موجب ریزش مو می‌شود.

با بیان اینکه رشد موها پس از ۶ سالگی به حالت طبیعی درمی آید بستن موی دختر بچه‌ها به صورت دم خرگوشی باعث ایجاد آسیب در ریشه مو شده، عوارض آن پس از سن ۲۰ تا ۳۰ سالگی به صورت کاهش حجم موها نمایان می‌شود.

کی از عوارض اکستنشن هم ریزش موی کششی است، چون در اکستنشن نیز موها به شدت کشیده می‌شود و به همین دلیل پس از مدتی شروع به ریزش می‌کند و گرچه شاید در دفعات اول و دوم موها چندان کم نشود، اما در دفعات بعدی کاهش آنها کاملا مشهود است.

میزان آسیب‌دیدگی موها، بسته به تعداد دفعات اکستنشن کردن و جنس موها متفاوت است. اگر ریشه موها آسیب ببیند ممکن است طاسی همیشگی شود و موها دیگر در نقاطی که زیاد تحت کشیده‌ شدن بوده ‌است رشد نکند و استفاده از نرم‌ کننده و دارو به بهبود وضعشان کمکی نکند.

استفاده از شامپوهای ویتامینه و ویتامینه کردن موها تنها جنبه تبلیغاتی دارد و مصرف این مواد به دلیل دارا بودن مواد نرم کننده تنها بر روی ساقه مو اثر می‌گذارد و هیچ تاثیری بر ریشه مو و تقویت فولیکول‌ها ندارد.

 

 

 

اکستنشن

 

 

به چه صورت موهای اکستنشن شده را بشوییم؟

 

بعد از اکستنشن قبل از شستن موها آنها را به‌خوبی شانه کنید تا تمام گره‌ها باز شوند. یک ‌مرتبه موهای خود را زیر دوش نبرید. سرتان را عقب بگیرید یا موهای‌تان را از فرق سر به دو نیم تقسیم کنید و آرام زیر دوش بروید. هرگز موقع شست‌ و شو سرتان را زیر دوش یا در روشویی پایین نگیرید مگر اینکه فقط بخواهید جلوی موهایتان را بشویید. سپس به اندازه لازم از شامپو استفاده کنید اما موهایتان را مالش ندهید و تنها با دست آنها را از بالا به پایین فشار دهید تا کاملا تمیز شوند. سپس به همان روش قبلی زیر دوش آب رفته و کاملا آنها را آبکشی کنید. بعد از آن نیز حتما از نرم‌کننده مو استفاده کنید اما مراقب باشید نرم‌کننده به محل نصب اکستنشن نخورد. این کار باعث می‌شود اکستنشن‌ها شل شده و زودتر از موعد جدا شوند. بعد از حمام، سریع حوله را دور موهایتان بیندازید تا وزن اضافی آب از روی آن برداشته شود. به آرامی موها را درون حوله فشار دهید اما حوله را بالا یا پایین نکشید.

اکستنشن

 

 

آیا اکستنشن در تغذیه مو تاثیر گذار می باشد؟

 

بله! اکستنشن مو تاثیر بسیار جدی در تغذیه مو می گذارد. فشار زیادی که اکستنشن روی تنه و ریشه موهای طبیعی فرد وارد می‌سازد در دراز مدت می‌تواند موها را خشن و جنس آن را خراب کند و باعث از بین رفتن شادابی مو و ریزش آن شود. شاید ابتدا موها دچار ریزش نشوند اما به‌تدریج با طولانی شدن مدت اکستنشن، ریزش مو نیز بیشتر خواهد شد؛ مثال بارز این موضوع در آفریقایی‌ هاست که موهایشان را بسیار محکم می‌بافند و در درازمدت دچار کم‌پشتی و ریزش مو می‌شوند. اکستنشن نیز به‌دلیل فشار زیادی که با بافتن و بستن مو ایجاد می‌کند، تغذیه مو را مختل می‌سازد. مو برای ادامه حیات نیاز به تغذیه دارد و بستن زیاد مو باعث می‌شود تغذیه آن مشکل پیدا کند. زمانی که تغذیه مو مختل می‌شود، ابتدا لطافت و شادابی مو از بین رفته و بعد دچار ریزش می‌شود.

طرز نگهداری از موهای اکستنشن شده!

 

طرز نگهداری از موهای اکستنشن شده!

اگر اکستنشن کرده اید یا می خواهید موهایتان را اکستنشن کنید لازم است این مقاله کامل را بخوانید. افرادی که سالن آرایش دارند پیشنهاد می شود.

 

تا ۵ روز حمام نروید

بهتر است موهای خود را در ۵ روز اول بعد از نصب اکستنشن شست‌وشو ندهید تا چسب‌ها سرجای خود کاملا ثابت شوند. در هفته اول ممکن است پوست سرتان به خارش بیفتد.

در این صورت از اسپری مرطوب‌کننده مو استفاده کنید. این خارش طبیعی است. بعد از چند روز پوست سر به اکستنشن عادت می‌کند. ممکن است اوایل هنگام خواب در قسمت‌هایی که اکستنشن اضافه شده احساس ناراحتی کنید. این حس بعد از ۴ تا ۵ روز از بین خواهد رفت و دیگر حتی متوجه اکستنشن نخواهید شد.

توصیه می‌شود قبل از خواب، موهای خود را با یک کش سر نرم در بالای سرتان جمع کنید یا اینکه آنها را ببافید تا به هم گره نخورند. هیچ‌وقت با موهای خیس و مرطوب نخوابید.

 

 

 متداول‌ترین روش نصب

روش‌های متعددی برای نصب اکستنشن وجود دارد. متداول‌ترین آنها روش «اتصال حرارتی» است که در آن ابتدا یک دسته باریک از موها جدا شده و کمی‌ بالاتر از ریشه مو محلول چسبناک خاصی مالیده می‌شود و یک دسته باریک از موهای اکستنشن روی آن قرار می‌گیرد.

سپس به وسیله گیره یا انبرک ویژه‌ای این موها به هم فشرده شده و حرارت انبرک، چسب را ذوب کرده و موهای مصنوعی به موهای طبیعی می‌چسبند.

البته علا‌وه بر این روش با کلیپس و نخ نیز می‌توان موهای مصنوعی را به موهای طبیعی متصل کرد. با استفاده از اکستنشن‌های کلیپسی می‌توان هر زمان در خانه موی اضافه را توسط کلیپس به موهای خود وصل کرده و بعد به‌راحتی آن را جدا ساخت.

در روشی دیگر نیز موی اضافه به ریشه موی طبیعی فرد وصل شده و دور آن پیچیده می‌شود. البته در این روش، احتمال ریزش و آسیب مو بیشتر است. در آخرین روش نیز اکستنشن از زیر به پوست سر وصل می‌شود.

 

 

اکستنشن

 

 

مراقب وزن سرتان باشید!

قبل از انجام اکستنشن حتما موهای خود را با یک شامپوی مناسب شست‌وشو دهید تا هر گونه چربی و محصولات آرایشی از روی آن پاک شود. برای نصب اکستنشن، مو باید حداقل ۷ تا ۱۰ سانتی متر بلندی داشته باشد.

هر قدر مو بلند‌تر باشد اکستنشن راحت‌تر نصب می‌شود. با این حال موهای خیلی کوتاه را نیز می‌توان اکستنشن کرد.بهتر است قبل از اکستنشن یک تکه کوچک از موی خود را در اختیار آرایشگرتان قرار دهید تا بتواند موهای همرنگ خودتان را تهیه کند.
اگر موهایتان خیلی کوتاه است توصیه می‌شود بیشتر از ۴۰ سانت مو به آن اضافه نکنید. اگر مقدار زیادی مو با طول بلند به لابه‌لای موهایتان اضافه کنید فشار زیاد ناشی از وزن آن موجب ریزش موهای طبیعی‌تان خواهد شد.

بعضی افراد نیز به‌دلیل کشش زیاد مو دچار سردرد می‌شوند. اینکه پس از چه مدت این موها از کف سر فاصله می‌گیرند، بستگی به رشد موهای شما دارد. به‌طور معمول موها در ماه  ۱.۵ سانتی‌متر و در سال حدود ۱۵ سانتی‌متر بلندتر می‌شوند؛ همچنین با افزایش سن سرعت رشد موها کاهش می‌یابد.

 

 فقط روزی یک بار

برای حفظ دوام اکستنشن از برس‌های مخصوص موهای اکستنشن‌ شده استفاده کنید.

دانه‌های به کار رفته در این برس‌ها بسیار نرم و نازک هستند. برس‌هایی که سر دانه‌هایشان برجسته است باعث کشیده شدن اکستنشن می‌شوند. اگر موهایتان گره خورده است، شانه کردن را از پایین به بالا شروع کنید.
سعی کنید روزی یک بار بیشتر موهایتان را شانه نکنید تا موهای تضعیف‌شده دیرتر بریزند. ریزش مو هنگام شانه‌ کردن و دوش گرفتن کاملا طبیعی است.

اینها همان تارهایی هستند که به اکستنشن وصل نشده‌اند. فراموش نکنید هر فرد به‌طور طبیعی در روز صد تار مو از دست می‌دهد.

 

 

 

اکستنشن

 

 

روش دوش گرفتن تان را تغییر دهید

بعد از اکستنشن قبل از شستن موها آنها را به‌خوبی شانه کنید تا تمام گره‌ها بازشوند. یک‌ مرتبه موهای خود را زیر دوش نبرید.

سرتان را عقب بگیرید یا موهای‌تان را از فرق سر به دو نیم تقسیم کنید و آرام زیر دوش بروید.

هرگز موقع شست‌وشو سرتان را زیر دوش یا در روشویی پایین نگیرید مگر اینکه فقط بخواهید جلوی موهایتان را بشویید.

سپس به اندازه لازم از شامپو استفاده کنید اما موهایتان را مالش ندهید و تنها با دست آنها را از بالا به پایین فشار دهید تا کاملا تمیز شوند. سپس به همان روش قبلی زیر دوش آب رفته و کاملا آنها را آبکشی کنید.
بعد از آن نیز حتما از نرم‌ کننده مو استفاده کنید اما مراقب باشید نرم‌ کننده به محل نصب اکستنشن نخورد.

این کار باعث می‌شود اکستنشن‌ها شل شده و زودتر از موعد جدا شوند. بعد از حمام، سریع حوله را دور موهایتان بیندازید تا وزن اضافی آب از روی آن برداشته شود. به آرامی موها را درون حوله فشار دهید اما حوله را بالا یا پایین نکشید.

 

از حجم‌ دهنده‌ها استفاده نکنید

حتما از شامپوهای مخصوص موهای اکستنشن شده استفاده کنید زیرا محصولات معمولی اغلب حاوی مواد سیلیکونی هستند.

این مواد چسب اکستنشن را شلمی‌کنند. بهتر است اجازه دهید موها در هوای آزاد خشک شوند؛ در غیر این صورت می‌توانید از حرارت ملایم سشوار استفاده کنید.
اول از همه قسمت‌های اکستنشن‌ شده را خشک کنید. سشوار را رو به پایین بگیرید و خیلی ملایم با استفاده از انگشت‌هایتان موها را از هم جدا کنید. سپس به آرامی آنها را شانه کنید.

سعی کنید موهای خود را بیشتر از دوبار در هفته نشویید. بعد از حمام نیز می‌توانید از محصولات تقویتی و نرم‌ کننده مو استفاده کنید. این محصولات را روی محل نصب اکستنشن به کار نبرید.

همچنین تا جایی که می‌توانید از محصولات روغنی و محصولاتی که الکل دارند استفاده نکنید زیرا الکل موها را خشک می‌کند. بهتر است از شامپوهای حجم‌دهنده نیز استفاده نکنید زیرا این شامپوها کوتیکول‌های مو را بلند کرده و باعث گره خوردن موها می‌شود.

 

 

اکستنشن

 

 

بعد از ۳ ماه باز کنید

اگر کسی به شما گفت که می‌توانید موهای اکستنشن‌ شده خود را بدون مراقبت و ترمیم برای ۶ ماه نگه دارید، حرف او را باور نکنید! موهای اکستنشن‌ شده به مراقبت مداوم نیاز دارند. باز شدن ۱ یا ۲ عدد از اکستنشن‌ها بعد از مدتی، طبیعی است.

البته در برخی افراد تا ۱۰ اکستنشن هم ممکن است از سرشان باز شود.

برای جلوگیری از این موضوع باید حسابی مراقب آنها باشید. در واقع باید ماهی یک بار برای ترمیم آن به آرایشگر خود مراجعه کنید. اگر مراقبت‌های لازم را رعایت کنید، دوام آنها بیشتر شده و زیباتر می‌مانند.

اکستنشن را نباید بیشتر از ۳ ماه نگه داشت چون رشد مو پس از این مدت، باعث کرک شدن و گره خوردن موها می‌شود. جدا کردن اکستنشن‌ها نیز هیچ‌گونه درد یا کشیدگی‌ای نخواهد داشت.

درد حین کار، نشانه این است که در روش کار مشکلی وجود دارد. چسب‌های تشکیل‌شده از کراتین به‌راحتی با مواد مخصوص حل‌ کننده از روی مو جدا می‌شوند.

البته خودتان هم می‌توانید این مواد را تهیه کنید و در خانه این کار را انجام دهید. با این حال توصیه می‌شود این کار را به آرایشگرتان بسپارید.

 

این موها ویتامین جذب نمی‌کنند!

در اکستنشن می‌توان از موهای طبیعی و مصنوعی استفاده کرد.

موهای طبیعی معمولا گران‌تر هستند اما درعوض نسبت به موهای مصنوعی، تنوع جنس و رنگ بیشتری دارند و ظاهر زیباتری به موها می‌دهند.

درحالی‌ که موهای مصنوعی به‌راحتی با موهای طبیعی شما تناسب پیدا نمی‌کنند و زود کدر می‌شوند. همچنین دوام آنها در برابر حرارت کمتر است و زودتر آسیب می‌بینند.

موهای اکستنشن‌ شده را می‌توانید مانند موهای طبیعی خودتان حالت دهید، اتو و سشوار بکشید و فر یا رنگ و کوتاه کنید. فقط سعی کنید زیاد آنها را روشن نکنید زیرا شفافیت خود را از دست می‌دهند.

این موها مانند موهای طبیعی‌تان نمی‌توانند از داخل بدن ویتامین جذب کنند؛ به همین دلیل سریع‌تر آسیب می‌بینند. برای صاف یا فر کردن موها بهتر است از اتو مویی استفاده کنید که دارای دکمه تنظیم دما هستند.

قبل از اتو کردن، موهای‌تان را به‌خوبی شانه کنید. سپس آنها را به قسمت‌های کوچک تقسیم کرده و قبل از اتو کشیدن از اسپری محافظت‌کننده در برابر حرارت استفاده کنید.

برای جلوگیری از خشکی مو بهتر است هر روز از این اتوها استفاده نکنید.

 

 

 

اکستنشن

 

قبل از شنا ببافید

اگر می‌خواهید به مسافرت طولانی‌مدت بروید، قبل از آن یک بار به آرایشگر خود مراجعه کنید تا از وضعیت اکستنشن‌ها مطمئن شوید. برخی اکستنشن‌ها در هوای خیلی گرم دوام‌شان را از دست می‌دهند.
اگر می‌خواهید در آب استخر یا دریا شنا کنید بهتر است سر خود را زیر آب نبرید. زیرا کلر و نمک باعث خشکی و مات شدن موها می‌شوند؛ در غیراین صورت بهتر است به موهای خود، محصولات مرطوب‌ کننده بزنید و از کلاه شنا استفاده کنید تا موها به هم گره نخورند.

اگر هم نمی‌خواهید از کلاه استفاده کنید، می‌توانید موهایتان را در پایین سر با کش ببندید و اضافه آن را ببافید. بعد از شنا نیز ابتدا با موهای بافته‌شده برای ۵ دقیقه زیر دوش بروید تا تمام کلر یا نمک از آن شسته شود.

سپس به‌آرامی بافت مو را باز کنید و به پایین موها کمی شامپو بزنید تا کش اول به‌راحتی از موها پایین بیاید. بعد از آن نیز تمام موها را با شامپو و نرم‌کننده شست‌وشو دهید.

 

اکستنشن، تغذیه مو را مختل می‌سازد

فشار زیادی که اکستنشن روی تنه و ریشه موهای طبیعی فرد وارد می‌سازد در دراز مدت می‌تواند موها را خشن و جنس آن را خراب کند و باعث از بین رفتن شادابی مو و ریزش آن شود.

شاید ابتدا موها دچار ریزش نشوند اما به‌تدریج با طولانی شدن مدت اکستنشن، ریزش مو نیز بیشتر خواهد شد؛ مثال بارز این موضوع در آفریقایی‌هاست که موهایشان را بسیار محکم می‌بافند و در درازمدت دچار کم‌ پشتی و ریزش مو می‌شوند.

اکستنشن نیز به‌ دلیل فشار زیادی که با بافتن و بستن مو ایجاد می‌کند، تغذیه مو را مختل می‌سازد.

 

مو برای ادامه حیات نیاز به تغذیه دارد و بستن زیاد مو باعث می‌شود تغذیه آن مشکل پیدا کند. زمانی که تغذیه مو مختل می‌شود، ابتدا لطافت و شادابی مو از بین رفته و بعد دچار ریزش می‌شود.

  • این مطلب برایتان مفیدبود؟ به آن امتیاز دهید.
۴.۷
درحال ارسال
امتیاز کاربر ۵ (۱ رای)
ممکن است شما دوست داشته باشید