قرص اورژانسی | نحوه مصرف ، تاثیر بر پریود ، استفاده در دوران شیردهی + فیلم آموزشی

 

 

در این مقاله هرچیزی که راجع به قرص ضد بارداری یا قرص اورژانسی نیاز است بدانید را به طور خلاصه و مفید در اختیارتان گذاشته ایم ، نحوه ی مصرف قرص اورژانسی ، عوارض احتمالی ، تاثیر آن بر پریود ، مجاز بودن یا نبودن مصرف در دوران شیردهی و دیگر نکات لازم .

قرص اورژانسی چیست؟

قرص اورژانسی یا لوونورژسترل ( Levonorgestrel )  با نام تجاری لونژیل و یا اووسیز برای جلوگیری از بارداری پس از شکست در روش های پیشگیری از بارداری (مانند پاره شدن کاندوم) و یا رابطه جنسی محافظت نشده، توسط زنان استفاده می شود. این قرص حاوی پروژستین است و در واقع باعث مهار تخمک گذاری می‌شود و همچنین باعث ضخیم شدن دیواره رحم و افزایش چسبندگی مخاط دهانه رحم شده و بدین ترتیب بهترین روش اورژانسی برای جلوگیری از بارداری است.

همانطور که از اسم این نوع قرص مشخص است، قرص اورژانسی برای مواقع اضطراری که مشکلی در روند پیشگیری از بارداری به وجود آمده است مصرف می شود. استفاده از این قرص بدون هیچگونه محدودیت و بدون اطلاع از روش و زمان استفاده هم در کوتاه مدت و هم در بلند مدت می تواند آسیب های جبران ناپذیری به فرد وارد کند.

 

قرص اورژانسی

 

در چه مواقعی میتوان از قرص اورژانسی استفاده کرد؟

 

باید توجه داشت قرص اورژانسی هر چه سریع تر بعد از نزدیکی جنسی محافظت نشده مصرف شود اثربخشی بهتری را نشان می دهند. قرص اورژانسی سبب سقط جنین نمی شود. به عبارتی عملکرد قرص اورژانسی ضد بارداری به گونه ای است که باید قبل از وقوع بارداری مصرف شود.

قرص اورژانسی ممکن است به خوبی در زنانی که بیش از وزن خاصی هستند (برای مثال، بیشتر از ۷۵ کیلوگرم)، و یا اگر داروهای خاص دیگری در ماه گذشته استفاده مصرف کرده باشند، به خوبی تاثیر گذار نباشد.

دلایل زیادی در مورد لزوم استفاده از قرص اورژانسی ضد بارداری وجود دارد. برخی از این دلایل عبارت است از:

 • زمانی که از روش ضد بارداری استفاده شده اما روش مورد نظر به درستی عمل نکرده است، برای مثال کاندوم مورد استفاده در حین نزدیکی پاره شده است.
 • اگر استفاده از قرص های ضد بارداری، رینگ ها، پچ ها یا تزریقات برای جلوگیری از بارداری به تاخیر افتاده باشد.
 • اگر آی یو دی یا ایمپلنت جا به جا شده باشد.
 • حملات یا تجاوز جنسی
 • وقتی از روش موثری برای پیشگیری از بارداری استفاده نشده است.

به طور کلی توجه داشته باشید اگر پریود شما بیش از یک هفته به تاخیر افتاده باشد باید تست بارداری را انجام دهید.

 

قرص اورژانسی

 

نحوه مصرف قرص اورژانسی

 

قرص های اورژانسی زمانی بیشترین اثر را دارند که در عرض ۲۴ ساعت پس از رابطه جنسی مصرف شوند، اما تا سه روز بعد از داشتن رابطه نیز می‌توانید از آن‌ها استفاده کنید. این که تاثیرگذار باشد یا نه به دو عامل زیر بستگی دارد:

  • مقدار زمانی که از رابطه جنسی شما می‌گذرد. به عبارت دیگر، پس از رابطه جنسی، هرچه زودتر قرص را مصرف کنید، بیشتر احتمال دارد که از بارداری خود جلوگیری کنید. 
  • اینکه در زمان رابطه جنسی در کدام نقطه از سیکل ماهانه خود باشید. هر چه نزدیکتر به زمان تخمک گذاری باشد، تاثیر قرص کمتر خواهد بود.

شما می‌توانید قرص را در هر زمانی از روز مصرف کنید. هر چه زودتر بهتر. در حقیقت، بهتر است یک بسته از این قرص‌ها را در دسترس داشته باشید تا بتوانید در صورت نیاز به سرعت از آن استفاده کنید، و وقت خود را با رفتن به فروشگاه و داروخانه تلف نکنید. برای اطمینان از تاثیرگذاری دارو، آن را در دمای اتاق نگهداری کنید و اگر تا قبل از پایان تاریخ انقضا آن از آن استفاده نکردید، آن را با یک بسته جدید جایگزین کنید.

 

انواع قرص های ضد بارداری و نحوه مصرف:

 

قرص لوونورژسترل دوز ۱.۵ میلی‌گرم: یک عدد، یک جا و در اولین فرصت؛ این قرص ضدبارداری اورژانسی باید حداکثر ظرف ۷۲ ساعت بعد از داشتن رابطه جنسی محافظت نشده استفاده شود.
قرص لوونورژسترل دوز ۰.۷۵ میلی‌گرم: دو عدد یک جا و در اولین فرصت؛ ۱۲ ساعت پس از آن ۱ عدد دیگر نیز استفاده نمایید.

قرص HD: دو عدد در اولین فرصت و دو عدد ١٢ ساعت بعد.

قرص LD: چهار عدد در اولین فرصت و چهار عدد ١٢ ساعت بعد.
قرص تری‌فازیک: چهار عدد قرص سفید در اولین فرصت و چهار عدد قرص سفید ١٢ ساعت بعد.
قرص الا: یک قرص در اولین فرصت؛ این قرص را می‌توان تا ۱۲۰ ساعت پس از داشتن رابطه جنسی محافظت نشده استفاده کرد.

 

 • در صورت استفراغ تا دو ساعت پس از استفاده از روش، خوردن مجدد قرص‌ها ضروری است.

 

توجه : شما نباید از قرص اورژانسی به عنوان یک روش پیشگیری از بارداری استفاده کنید. همانطور که از نام آن پیداست فقط در شرایط اضطراری و اورژانسی که راه های پیشگیری ( مانند کاندوم و…) انجام نشده است میتوانید از قرص اورژانسی استفاده نمایید.

خوب است بدانید به گفته ی محققان شما فقط یک الی دو بار در سال مجاز به استفاده از قرص های ضدبارداری هستید و مصرف بی حد و اندازه آن عوارض زیادی را به همراه دارد. مشخص است که اگر روش های جلوگیری به درستی انجام شود شاید به ندرت اتفاق بیافتد که به خوردن این قرص ها نیاز باشد.

نکته مهم : اگر بعد از مصرف قرصها، دوباره مقاربتی انجام شود که احتمال بارداری در آن وجود داشته باشد، قرصهای قبلی خورده شده از بارداری مجدد جلوگیری نمی کنند.

 

برای آشنایی با نحوه عملکرد قرص ضدبارداری ، انواع آن و نکات مهم در مصرف ویدیو زیر را تماشا کنید.

 

 

 

عوارض قرص اورژانسی

 

با مصرف قرص های اورژانسی تهوع ، استفراغ، شکم درد، خستگی، گیجی، تغییر در خونریزی واژینال، حساسیت پستان، یا سردرد ممکن است رخ دهد. اگر هر یک از این عوارض همچنان ادامه داشتند یا بدتر شدند، به سرعت به پزشک یا داروساز خود اطلاع دهید.

برخی از بانوان فکر می کنند این ها علائم بارداری است و قرص اورژانسی به خوبی عمل نکرده است در حالی که این موارد از عوارض این قرص است و ربطی به حاملگی ندارد.

 

تاثیر قرص اورژانسی بر پریود

 

یکی از مشکلاتی که قرص های اورژانسی ایجاد می کند، به هم ریختگی دوره قاعدگی است که در بیشتر زنان با مصرف این قرص ها ایجاد می شود. برخی با مصرف این قرص ها دچار لکه بینی شده و یا خونریزی های غیرطبیعی دارند و تا رسیدن به دوره قاعدگی بعدی، پریود طبیعی خواهد شد. حتی ممکن است این قرص های اورژانسی، باعث برهم ریختگی نظم قاعدگی شود و قاعدگی را دیرتر و یا زودتر کند.

 

قرص اورژانسی

 

خونریزی بعد از مصرف قرص اورژانسی در صورت عدم بارداری، طبیعی هست و علت طولانی شدن آن هم عدم تعادل در هورمون هاست، چون با مصرف این نوع قرص، هورمون زیادی به بدن وارد می شود و در نظم آنها و عملکرد تخمدان ها اختلال ایجاد می کند.

برخی از خانم ها پس از مصرف قرص ضدبارداری خونریزی خفیفی را تجربه می کنند. این خونریزی سه روز پس از مصرف قرص ها قطع می شود. اگر خونریزی قطع نشد یا شدیدتر شد، به پزشک مراجعه کنید.

شما باید بعد از مصرف قرص های اورژانسی در ماه بعد، پریود نرمال و طبیعی داشته باشید. اما گاهی اوقات قرص های ارژانسی زمان چرخه پریودی را دچار اختلال کرده و ممکن است دوره بعدی شما یک هفته زودتر و یا دیرتر از موعد خودش برسد. در برخی از زنان هورمون هایی که در این قرص ها وجود دارد باعث می شود خونریزی های غیر منتظره داشته باشند که این امر نرمال نیست و باید به پزشک متخصص زنان مراجعه شود. اگر دوره بعدی پریود شما دیر شده است شما بهتر است یک تست بارداری بدهید.

 

آیا استفاده از قرص اورژانسی در دوره شیردهی مجاز است؟

 

قرص های ضدبارداری ، ترکیبی از دو هورمون ساختگی استروژن و پروژسترون هستند که بر مقدار و کیفیت شیر تولید شده در پستان مادر موثر است. بنابراین مصرف این قبیل قرص‌ها به خصوص در شش ماه اول پس از زایمان توصیه نمی‌شود.

به طور کلی مصرف قرص اورژانسی در شیردهی منع شده است اما معمولاً در دوران شیردهی برای جلوگیری از بارداری، قرص‌های معروف به مینی پیل که فقط حاوی پروژستین ( پروژسترون ) هستند استفاده می‌شود.

اگر شما تمایل دارید که پس از زایمان با استفاده از قرص‌های خوراکی از بارداری جلوگیری نمائید، می‌توانید از قرص‌هایی که فقط پروژسترون دارند یا minipil (مینی پیل) که معروف به قرص‌های جلوگیری در دوران شیردهی هستند، استفاده کنید. مصرف مینی پیل را می‌توانید شش هفته پس از زایمان آغاز کنید و یا اگر به هیچ وجه به نوزاد خود شیر نمی‌دهید، زودتر شروع کنید.

 

این مطلب برایتان مفید بود؟ به آن امتیاز بدهید
 • امتیاز این مطلب
۴.۸
درحال ارسال
امتیاز کاربر ۱ (۱ رای)
ممکن است شما دوست داشته باشید