تقویت ناخن | روش های جادویی برای تقویت ناخن- چگونه ناخن های بلند داشته باشید

 

تقویت ناخن

 

 

شاید برای شما هم پیش آمده باشد که ناخن‌‌های دست‌تان دچار آسیب شده یا رنگ سطح آن با رنگ سطح ناخن افراد دیگر متفاوت باشداین تفاوت می‌‌تواند ریشه در انواع بیماری‌‌های جسمی و داخلی مختلف داشته باشد. که ما اغلب از وجود آن‌ها ناآگاهیم. در این مطلب به بررسی انواع این بیماری‌‌ها که ناخن‌‌ها ردپایی از وجود آن‌ها در بدن‌مان را به ما نشان می‌‌دهند خواهیم پرداخت و راه‌‌های درمان آن‌ها را هم شناسایی خواهیم کرد.

 

ساختمان ناخن

*ناخن بطور طبیعی ۳ میلی متر در ماه رشد میکند البته تحت تاثیر عواملی همچون سن ،سطح فعالیت و ارث می باشند.

*رشد ناخن های دست سریعتر از ناخن های پا می باشد. در فصل تابستان رشد ناخن ها سریعتر از زمستان است.

*ناخن ها توسط سلول های زنده پوستی انگشتان دست و پا و از کراتین که یک پروتئین سخت است ایجاد می شوند ناخن شامل قسمتهای مخلتف است.

*قسمت پنهان ناخن که ریشه ناخن بوده و در آن رشد ناخن صورت می گیرد.

*قسمت قابل رؤیت ناخن کـه مـا از آن بنام ناخن یاد می کـنیم. از کراتین مرده تشـکیل یافته و کمـی مـحدب می باشد. اساسا بی رنگ است اما بواسطه شبکه مویرگهای خونی که در زیر آن واقع است صورتی بنظر می آید.

*پوست زیر ناخن که از بافت پیوندی تشکیل یافته و در آن عروق خونی و اعصاب وجود دارد و نقش تغذیه قسمت قابل روئیت را بعهده دارد.

 

 

 

تقویت ناخن

 

به حرف ناخن هایتان گوش کنید

 

ناخن مشابه با مو

ناخن مثل مو نقش یک عضو خارجی روی بدن را ایفا می‌‌کند. به همین دلیل مانند مو می‌تواند تمام اتفاقاتی که به شکل مزمن در بدن ایجاد می‌شود را به ما نشان دهد. یعنی تمام بیماری‌‌ها و اختلالاتی که در درازمدت و به‌ صورت ممتد در بدن ما در حال وقوع هستند توسط ناخن قابل مشاهده‌اند. به همین دلیل می‌‌توان با اندکی دقت روی سطح ناخن‌‌ها از سلامت بدن آگاه شد و حتی به وجود برخی بیماری‌‌ها هم پی برد.

 

تقویت ناخن

 

تغذیه ایفاگر نقش اصلی

ضایعات ناخنی می‌‌توانند از علل تغذیه‌‌ای نشات بگیرند. علل تغذیه‌ای مانند کمبود ویتامین D، روی و … سبب می‌‌شوند کیفیت تولید ناخن با اشکال مواجه شده و استحکام و قوام خود را هم از دست بدهد.

 

تقویت ناخن

 

شغل‌تان هم روی ناخن‌تان تاثیر دارد

 عوامل محیطی هم می‌‌تواند در رشد و استحکام ناخن‌‌ها موثر واقع شود، مشاغلی که ارتباط مستقیم با دست و ناخن‌‌ها دارند، معمولا روی ناخن تاثیر گذاشته و سبب آسیب‌ دیدگی آن می‌شوند. ضربه به ناخن و سیاهی زیر ناخن هم از جمله آسیب‌‌هایی است که به جدار خارجی ناخن وارد شده و ناخن را دچار صدمه می‌کند.

 

تقویت ناخن

 

بیماری‌‌های ناخن را جدی بگیرید

 عواملی که برشمردیم ازجمله مواردی بودند که معمولا در اثر ضایعات بیرونی به وجود می‌آیند و البته که ناخن‌‌ها فقط در اثر این عوامل دچار برآمدگی و از فرم‌افتادگی نخواهند شد. گاهی برخی بیماری‌‌ها مانند بیماری‌‌های سیستم ایمنی بدن، امراض کبدی یا حتی بیماری‌‌های قلبی می‌‌توانند فرم‌‌های خاصی روی ناخن ایجاد کرده و سبب آسیب‌دیدگی ناخن‌ها شوند. این ضایعات که در ادامه بیشتر به آن‌ها اشاره خواهیم کرد با تشخیص پزشک به‌ راحتی قابل درمان هستند و می‌‌توانند جبران شوند.

 

تقویت ناخن

 

ناخن‌‌های رنگ‌ پریده؛ افراد کم‌خون

اگر رنگ ناخن‌‌های شما رنگ پریده است و شبیه زمانی است که خودتان دچار رنگ‌پریدگی می‌‌شوید، آن را جدی بگیرید. این حالت دقیقا هنگامی پدید می‌‌آید که افراد دچار کم‌خونی می‌‌شوند. پس این ضایعه هم می‌‌تواند نشان از بروز کم‌خونی در بدن شما باشد. رنگ‌پریدگی ناخن علاوه بر این‌که می‌تواند علامت کم‌خونی باشد، نشان‌ دهنده بیماری‌‌هایی مانند نارسایی قلبی یا حتی اختلالات کبدی هم هست. سوءتغذیه یا مصرف خوراکی‌‌هایی که به‌ اندازه کافی خون‌ساز نیستند هم می‌‌تواند موجب بروز رنگ‌ پریدگی ناخن شوند. پس به‌ طور کلی می‌‌توان نتیجه گرفت که پدیده رنگ‌پریدگی طبیعی نیست و اتفاقا باید هر چه سریع‌تر به متخصص مراجعه و درمان شود.

تقویت ناخن

 

ناخن‌‌های سفید؛ بیماری‌‌های کبدی را به دنبال دارند

ناخن‌‌ها به‌ صورت طبیعی و نرمال نباید سطح سفید داشته باشند، پس اگر شما هم جزو افرادی هستید که رویه خارجی ناخن‌تان سفید است، بدانید که این عارضه می‌‌تواند در نوع خودش خطرناک جلوه کند. سفیدی ناخن‌ها یا تیره‌رنگی حاشیه اطراف آن‌ها می‌‌تواند نشانه بیماری‌‌های کبدی باشد و حتی در موارد بسیار حاد که رنگ‌پریدگی پوست و زردی چشم‌‌ها را هم به همراه داشته باشد می‌‌تواند از بیماری‌‌هایی مانند هپاتیت و … خبر بدهد. البته این نکته قابل ذکر است که در حالت کلی نباید تنها به سفیدی ناخن بسنده کرد و باید در درازمدت عوامل محیطی را هم زیر نظر داشت. اگر ضمن در نظر گرفتن علائم محیطی متوجه تشدید نشانه‌هایی مانند سفیدی ناخن شدید حتما به پزشک متخصص مراجعه کنید تا با انجام آزمایش‌های مختلف ریشه این عارضه را پیدا کنید.

 

تقویت ناخن

 

 آبی‌‌های بی‌اکسیژن

 یکی از رنگ‌‌های دیگری که می‌‌تواند در زمینه ناخن مشاهده شود و البته ما را دچار نگرانی کند، ناخن‌‌های آبی‌رنگ است. رنگ آبی روی ناخن می‌‌تواند از بیماری‌‌ کمبود اکسیژن در خون یا عفونت‌‌های ریوی ناشی شود که البته این اختلال هم باید در درازمدت بررسی شده و حتما به پزشک متخصص رجوع شود. خوب است بدانید بیماری‌های قلبی هم می‌‌تواند سطح ناخن را متمایل به آبی کند که این بیماری هم زیرمجموعه بیماری‌‌های عدم دریافت به‌موقع اکسیژن در بدن است.

 

تقویت ناخن

 

 زردهای عفونی

رنگ زرد از رنگ‌‌هایی است که اغلب روی ناخن‌‌ها خودنمایی می‌‌کند و می‌‌تواند علائم مشخصی هم داشته باشد. یکی از مهم‌ترین علل ناخن‌‌های زرد رنگ عفونت قارچی است. هر چه شدت عفونت‌‌های قارچی بیشتر باشد، رنگ ناخن زردتر به نظر خواهد رسید و احتمال جدا شدن آن از بستر ناخن هم وجود خواهد داشت. البته علل دیگری هم برای زردی سطح ناخن وجود دارد و بیماری‌‌های تیروئیدی یا حتی دیابت هم می‌تواند از دلایل زردی ناخن‌ها باشد. به‌طور کلی بیشتر افرادی که دیابت شدید دارند، ناخن‌‌های‌شان زردرنگ است.

 

تقویت ناخنتقویت ناخن

 

فصل سرد و شکستگی ناخن‌‌ها

شاید شما هم جزو افرادی باشید که ناخن‌‌های شکننده دارند. خوب است بدانید یکی از عللی که معمولا در شکنندگی ناخن‌‌ها موثر است، خشکی سطح پوست و ناخن‌‌هاست. برخی از افراد به صورت ژنتیکی پوستی خشک دارند و سطح خارجی پوست‌شان خشک و بدون رطوبت است. یکی دیگر از عوامل شکنندگی ناخن‌‌ها مربوط به فصل است و معمولا در اثر تغییر فصل و البته آغاز فصل سرد سال، پوست افراد دچار خشکی می‌شود. شکنندگی سطح خارجی ناخن‌‌ها می‌‌تواند در اثر کمبود آب کافی در بدن و البته بیماری‌های تیروئیدی هم باشد که البته تشخیص این امر به عهده پزشک متخصص خواهد بود.

 

تقویت ناخن

 

ناخن‌‌های‌تان را نجوید

 از جالب‌‌ ترین و البته قدیمی‌‌ترین اختلالات مشاهده شده روی جدار خارجی و لبه‌‌های ناخن‌‌ها، اختلال جویدن ناخن است. شاید برای‌تان جالب باشد بدانید این اختلال فقط مختص کودکان نیست و بارها مشاهده شده که افراد بزرگسال هم درگیر این بیماری می‌‌شوند. جویدن ناخن‌‌ها معمولا ناشی از یک عادت قدیمی است و شاید به‌ طور کلی نشان از بیماری خاصی نداشته باشد، اما گاهی اوقات هم می‌‌تواند نشانگر اختلال وسواسی یا یک اضطراب دائمی باشد. در هر صورت مراجعه به یک متخصص اعصاب و روان در این حالت می‌‌تواند مفید باشد.

 

تقویت ناخن

 

تیرگی‌‌های خطرناک

 شاید خطرناک‌‌ترین اختلالی که می‌‌تواند روی سطح ناخن ایجاد شود و احتیاج به مراقبت بالایی هم دارد، ایجاد خطوط تیره روی سطح خارجی ناخن است که در صورت مشاهده دائمی آن باید هرچه سریع‌تر به پزشک متخصص مراجعه کرد. این تیرگی می‌‌تواند نشان‌ دهنده سرطان‌‌های پوستی باشد که البته باز هم باید تاکید کرد مراجعه به پزشک قبل از هر گونه پیش‌ داوری ضروری است.

 

تقویت ناخن

 

 

۵ روش جادویی برای تقویت ناخن و افزایش رشد سریع ناخن ها در منزل

 

 

تقویت ناخن

 

شما میتوانید با روشهای مختلف به تقویت ناخن ها بپردازید. سعی کنید از همین الان با مواد گیاهی از ناخن هایتان مراقبت کنید تا شفاف و درخشنده شوند و حالت شکننده نداشته باشند.

 

تقویت ناخن ها با آب پرتقال

 

تقویت ناخن

 

شما می توانید برای تقویت ناخن از آب پرتقال استفاده کنید. چون دارای اسید فولیک است و در رشد ناخن ها تاثیر گذار است. برای تقویت ناخن ها باید آب یک پرتقال تازه را بگیرید. حالا ۱۰ دقیقه ناخن ها را در ظرف آب پرتقال بگذارید و در نهایت دست هایتان را با آب گرم بشویید. این کار را باید چند بار امتحان کنید تا کم کم متوجه تقویت ناخن بشوید.

 

استحکام ناخن ها با نمک دریا

 

تقویت ناخن

 

نمک دریا برای تقویت ناخن ها و درمان ناخن های شکننده فواید زیادی دارد.

شما می توانیددر یک کاسه کوچک مقداری آب گرم ریخته و ۲ قاشق چایخوری نمک دریا به آن بیافزایید. حالا انها را حسابی هم بزنید.

در مرحله بعدی هم دو قطره روغن کندر، روغن جوانه گندم، لیمو و اسانس به آن اضافه کنید و مجددا این مخلوط را خوب هم بزنید.

حالا می توانید ناخن هایتان را حدود ۱۰-۱۵ دقیقه در آن محلول بگذارید.

در نهایت دست ها را شسته و با کرم مرطوب کننده آن را چرب کنید.

 

تقویت ناخن با ابلیمو

 

تقویت ناخن

 

آبلیمو باعث تقویت ناخن و براقیت آن می شود.

شما می توانید ۳ قاشق غذاخوری روغن زیتون را به یک قاشق غذاخوری آبلیمو مخلوط کنید.

حالا آن را روی حرارت بگذارید تا کمی ولرم شود.

با پنبه آن را روی ناخن هایتان بمالید.

 

رشد ناخن ها با زرده تخم مرغ

 

تقویت ناخن

 

برای مراقبت از ناخن و استحکام ناخن زرده تخم مرغ را با شیر مخلوط کنید. حالا آن را روی ناخن ها بمالید. در اخر هم دستتان را با آب تازه بشویید. این کار را چند بار امتحان کنید تا کم کم نتیجه اش را ببینید.

 

 

مراقبت از ناخن ها با گوجه فرنگی

 

 

تقویت ناخن

 

 

گوجه فرنگی ها برای ناخن ها فواید زیادی دارند. گوجه دارای بیوتین است که ناخن راتقویت می کند. برای رسیدگی به ناخن و رشد ناخن می توانید یک کاسه برداشته و در آن دو قاشق روغن زیتون و نصف فنجان آب گوجه فرنگی بریزید. انها را خوب با هم مخلوط کنید. حالا ناخن ها را در آن گذاشته و برای ده دقیقه ناخن های خود را در آن قرار دهید. برای بدست  دقیقه صبر کنید. در نهایت دست هایتان را بشویید.

 

 

بلند کردن وتقویت ناخن به روش صحیح و اصولی بدون صدمه و شکستن ناخن‌ها

 

 

تقویت ناخن

 

 

داشتن ناخن‌های بلند و زیبا آرزوی بسیاری از خانم‌ها است اما بلند کردن ناخن آن قدرها هم که به نظر می‌رسد ساده نیست. بیشتر مواقع ناخن‌ها قبل از آن که به طول مورد نظر برسند می‌شکنند و علاوه بر ناامید کردن شما به ناخن‌ها صدمه هم وارد می‌شود. پس چه کنیم تا بلند کردن ناخن موفقیت آمیز باشد و در مدت کم بتوانیم ناخن‌هایی بلند و زیبا داشته باشیم؟ اولین کار مراقبت درست از ناخن و تقویت کردن آن است به طوری که ناخن دیرتر بشکند و به بلندی مناسب برسد. علاوه بر آن شما می‌توانید از محصولات مختلف برای بلند کردن و افزایش رشدوتقویت ناخن استفاده کنید.

 

 

تقویت ناخن

سوهان زدن

بیشتر خانم‌ها عادت دارند که ناخن‌ها را با حرکات رفت و برگشتی سوهان بزنند که این کار باعث ایجاد ترک‌های زیر در بدنه ناخن شده و شکستگی‌های بزرگتری را به وجود می‌آورد پس اگر می‌خواهید ناخن‌های محکم داشته باشید آن‌ها را در یک جهت سوهان بزنید، هنگام سوهان زدن فشار کمی به ناخن وارد کنید و بعد از هر حرکت سوهان را بلند کرده و در همان جهت، حرکت را تکرار کنید.

 

 

به کوتیکول ناخن‌ها دست نزنید

عقب کشیدن کوتیکول ناخن و جدا کردن آن هرچند موجب بلندتر و زیباتر دیده شدن ناخن می‌شود اما در دراز مدت پایه ناخن را ضعیف کرده و باعث عفونت و رشد باکتری در این ناحیه می‌گردد که در صورت ادامه این روند ممکن است به از دست دادن ناخن‌ها بینجامد. شما می‌توانید کوتیکول ناخن را عقب بکشید و به جای جدا کردن آن از روغن مخصوص استفاده کنید تا سطح آن نرم و صاف شود و ناخن‌ها زیباتر و قوی‌تر شوند.

 

تقویت ناخن

 

از ناخن به جای ابزار استفاده نکنید

علت اصلی شکستن ناخن‌ها استفاده از آن به جای ابزار است، وقتی در ظرفی را با ناخن خود باز می‌کنید یا حتی کندن چسب از روی کاغذ را با ناخن انجام می‌دهید حتی اگر شانس بیاورید و ناخنتان نشکند روی آن ترک‌ها و خمیدگی‌هایی ایجاد می‌شود که باعث شکستن آن در روزهای بعد می‌شود. پس به جای این کار از ابزار مخصوص مثل قیچی و دربازکن استفاده کنید و هنگام شستن لباس یا ظروف دستکش لاتکس زیر دستکش اصلی خود بپوشید.

 

تقویت ناخن

 

به ناخن‌ها اجازه تنفس بدهید

این که ناخن‌ها همیشه زیر چندین لایه لاک باشند از تنفس ناخن‌ها جلوگیری می‌کند و به مرور آن‌ها را ضعیف می‌کند بنابراین کارشناسان توصیه می‌کنند چند وقت یک بار برای مدتی ناخن‌ها را بدون لاک و پوشش خاصی نگه دارید تا ناخن‌ها بتوانند تنفس کنند و در این مدت با استفاده از سوهان و بافر و مالیدن روغن زیتون ظاهر ناخن‌ها را شیک و براق و سالم نگه دارید.

 

 

تقویت ناخن

 

گوشه ناخن‌ها را گرد کنید

ناخن‌هایی که فرم مربعی با گوشه تیز دارند راحت‌تر از  ناخن‌های گرد می‌شکنند پس اگر قصد بلند کردن ناخن های خود را دارید گوشه ناخن‌ها را گرد کنید. برای این کار سوهان را با حرکات منحنی شکل در کناره ناخن‌ها حرکت دهید  و این کار را ادامه دهید تا در دو طرف فرمی نیم‌دایره‌ای ایجاد کنید.

 

 

 

نکات و روش‌هایی برای بلند کردن افزایش رشد وتقویت ناخن 

 

از تاپ کوت محکم کننده استفاده کنید

استفاده از تاپ کوت روی لاک ناخن نه تنها سطح لاک را صاف و براق و حرفه‌ای نشان می‌دهد و لاک را سریع‌تر خشک می‌کند بلکه به محکم شدن ناخن هم کمک می‌کند. برخی تاپ کوت‌ها در بازار وجود دارند که مخصوص بلند کردن ناخن وتقویت ناخن هستند که می‌توانید از این نوع برای محکم کردن وتقویت ناخن‌ خود استفاده کنید.

 

تقویت ناخن

 

 

از ژل‌های افزایش دهنده رشد ناخن استفاده کنید

اگر رشد ناخن‌های شما  کم است و حتی اصلا رشد نمی‌کنند احتمالا به نوعی بیماری یا کمبود مواد مغذی مبتلا هستید که باید درمان آن را مد نظر داشته باشید. حال برای افزایش رشد ناخن می‌توانید از ژل‌های مخصوص این کار که در بازار موجود هستند استفاده کنید. برای استفاده از این محصولات حتما بر اساس توضیحات درج شده روی محصول و ترجیحا آن را با تجویز و نسخه پزشک استفاده کنید.

 

تقویت ناخن

 

 

مرتب کرم و لوسیون بزنید

گاهی شکستن ناخن بر اثر خشکی آن اتفاق می‌افتد که مرطوب کردن بهترین راه برای تقویت ناخن است. کافی است هربار که به دستان خود کرم و لوسیون می‌کنید کرم را روی ناخن‌ها هم بمالید تا بافت ناخن نرم شود و رطوبت مورد نیاز خود را جذب کند. ترجیحا هر شب از این کرم‌ها و لوسیون‌ها استفاده کنید تاموجب تقویت ناخن شوند.

 

 

از پاک کننده‌های فاقد استون استفاده کنید

استون ماده‌ای است که معمولا برای پاک کردن لاک به کار می‌رود و این ماده پوست و ناخن را به شدت خشک می‌کند و این خشکی باعث ضعیف شدن و شکستن ناخن می‌شود. پس اگر می‌خواهید ناخن‌ها را بلند کنید از لاک پاک کن فاقد استون که در اشکال مختلف در بازار وجود دارد استفاده کنید.

 

تقویت ناخن

 

 

به اندازه کافی بیوتین مصرف کنید

گفتیم که توقف و کم شدن رشد ناخن می‌تواند نشانه بیماری و کمبود مواد معدنی و ویتامین‌ها باشد، مهم‌ترین ماده‌ای که در رشدتقویت ناخن اثر دارد بیوتین است، بیوتین که یکی از اشکال ویتامین B است در بلند کردن ناخن نقش مهمی دارد و لازم است که رژیم غذایی خود را بررسی کنید تا مطمئن شوید که این ماده را به مقدار کافی دریافت می‌کنید، در غیر این صورت از مکمل‌های غذایی و مولتی ویتامین‌ها استفاده کنید.

 

تقویت ناخن

 

 

از سیر استفاده کنید

برخی افراد ادعا می‌کنند که اضافه کردن تکه‌های سیر به تاپ کوت و زدن آن روی ناخن باعث افزایش رشدوتقویت ناخن می‌شود. هرچند این ادعا ثابت نشده است اما ارزش امتحان کردن دارد. یک حبه سیر را خرد کنید و داخل بطری تاپ کوت شفاف خود بریزید و چند وقت یک بار روی ناخن‌ها بزنید تا جذب شود.

 

تقویت ناخن

 

 

چای سبز

چای سبز آنتی‌اکسیدان‌هایی دارد که در سلامتی وتقویت ناخن مؤثر است. در یک فنجان آب جوش، چند برگ چای سبز بریزید و کمی صبر کنید تا خیس بخورد. بعد از خنک شدن، ناخن‌ها را به‌مدت ۱۰ تا ۱۵ دقیقه در آن قرار بدهید. این کار را دوبار در هفته تکرار کنید.

می‌توانید ۲ قاشق چای‌خوری چای سبز را با چند قطره روغن جوانه‌ی گندم و کمی نمک مخلوط کنید و ناخن‌ها را ۵ دقیقه در آن قرار بدهید و سپس با یک دستمال خشک، تمیزشان کنید. این شیوه را دوبار در هفته به‌کار ببرید.

یک راه دیگر هم این است که چند قطره عصاره‌ی چای سبز را با روغن نارگیل یا ژل آلوئه‌ورا ترکیب کنید و یک یا دوبار در هفته ناخن‌هایتان را با آن ماساژ بدهید

 

تقویت ناخن

 

 

کارهایی که باید انجام بدهید.

 

 • غذاهای سرشار از بیوتین مانند غلات سبوسدار، تخم‌مرغ، گوجه‌فرنگی، بادام، گل کلم، عدس، توت‌فرنگی، سویا، شیر و … مصرف کنید.
 • یا اینکه می‌توانید بعد از مشورت با پرشک، از مکمل‌های بیوتین استفاده کنیدتاموجب تقویت ناخن شود.
 • غذاهای سرشار از پروتئین برای تقویت ناخن بخورید، مانند ماهی، ماکیان، گوشت گوساله، دانه‌ها، مغزها، اسفناج و سایر سبزیجاتی که برگ‌های تیره دارند. همچنین می‌توانید شیک پروتئین بنوشید.
 • ناخن‌هایتان را مرتبا با وازلین ماساژ بدهید تا مرطوب بمانند.
  به‌طور مرتب ورزش کنید تا جریان خون بهتری در بدن‌تان داشته باشید، درنتیجه ناخن‌هایتان سالم‌تر می‌مانند و سریع‌تر رشد می‌کنند.
 • ناخن‌هایتان را کوتاه نگه دارید تا آب و مواد شیمیایی کمتری از محیط جذب کنند.
 • از لاک‌‌های باکیفیت و برندهای معتبر استفاده کنید.
 • هر روز چند دقیقه ناخن‌ها را در معرض نور خورشید قرار بدهید تا ویتامین D لازم را جذب کنند.
 • آب فراوان بنوشید تا بدن‌تان دچار کم‌آبی نشودوموجب تقویت ناخن شود.
 • به‌جای اینکه کوتیکول‌ها را ببُرید، آنها را عقب بزنید تا از عفونت پیشگیری کنید.
 • از کرم مخصوص کوتیکول استفاده کنید تا مرطوب بمانند.
 • ناخن‌هایتان را مرتبا سوهان بزنید تا لب‌پَر نشوند.
 • هنگام کار با آب و مواد شیمیایی، از دستکش استفاده کنید

 

کارهایی که نباید انجام بدهید.

 

 • از تماس زیاد دست‌ها با آب و مواد شیمیایی اجتناب کنید.
 • از لاک‌هایی که دارای مواد شیمیایی مضری چون استون و فرمالدهید هستند، استفاده نکنید.
 • از ناخن‌های مصنوعی استفاده نکنید چون می‌توانند باعث عفونت‌های قارچی بشوند.
 • از پاک‌کننده‌هایی که حاوی الکل هستند، استفاده نکنید چون ناخن‌هایتان را خشک می‌کنند.
 • ناخن‌هایتان را نجوید یا کناره‌های آنها را نکَنید.
 • ناخن‌ها را نخراشید چون ضعیف‌تر می‌شوند.
 • زیاد از لاک پاک‌کُن استفاده نکنید.
این مطلب برایتان مفید بود؟ به آن امتیاز بدهید
 • امتیاز این مطلب
۴.۸
درحال ارسال
امتیاز کاربر ۰ (۰ رای)
ممکن است شما دوست داشته باشید