چشم سوم چیست؟ چگونه میتوان چشم سوم را باز کرد؟ ۷ علامت از اینکه چشم سوم شما باز است

چشم سوم

 

چشم سوم یا آجنا مفهومی رازآلود و اسرارآمیز دارد. این نظریه به وجود یک چشم نمادی در پیشانی انسان اشاره می‌کند که برای دیدن حقیقت به کار می‌رود و انسان می‌تواند با کمک آن حقایقی را درک کند که دو چشم فیزیکی او قادر به دیدنش نیستند. در ادامه به ویژگی‌های ذکر شده برای چسم سوم می‌پردازیم.

چشم سوم چیست؟

گفته می‌شود در زمان‌های بسیار دور انسان‌ها یک چشم هم در پشت پیشانی داشته‌اند که در گذر زمان هرچه انسان از معنویت دور و به مسایل مادی نزدیک شد این چشم هم دچار زوال یا آتروفی گردیده است و امروزه باقیمانده آن به صورت اندکی بافت پیوندی در ساختار غده صنوبری مغز، یعنی جایی که دو نیم کره مغز به همدیگر متصل می شوند، قرار گرفته است. از این رو سمبلی از کنار گذاشتن دوگانگی و حرکت به سمت یگانه اندیشی است. یگانه اندیشی اشاره دارد به اینکه جوهره تمام اجزا هستی، یکی است و مثلا ذهن و جسم به عنوان دو مقوله مجزا از یکدیگر تلقی نمی‌شود.

در برخی از سنت‌ها و مناسک آیینی و روحانی از جمله هندوییسم اصطلاح یا فراز چشم سوم اشاره به آجنا یا چاکرای ابرو دارد. چاکراها کانون‌های انرژی در حوزه‌ انرژی‌های ماورایی انسان (هاله‌ نورانی انسان) می‎باشند. چاکراها مسئول تبادل انرژی بین هاله‌ انسان و هاله‌ کیهان و هم‌چنین مسئول متعادل کردن انرژی در سطوح مختلف هاله می‎باشند. هاله‌ نورانی انسان میدانی از انرژی‌های بسیار لطیف است که دور تا دور بدن را به صورت یک تخم مرغ احاطه کرده است. هاله‌ی نورانی در حالت معمولی احساس و ادراک نمی‎شود ولی به کمک این چشم قابل مشاهده است.

چشم سوم همان بخش پیشین چاکرای ششم است. ششمین چاکرا، چاکرای چشم سوم، با شهود و بینش فیزیکی در ارتباط است. این چاکرا به انرژی‌هایی مانند دیدن بی‌پرده، شهود، نور و روان مرتبط است. از طریق این چاکراست که در راه نیل به رهنمودهای درونی، با وجود برتر خود سازگار می‌شویم. هنگامی که این چاکرا در حال تعادل باشد، خود را از نظر ذهنی در اوج حس می‌کنیم. تصوراتمان بلند پروازانه می‌شوند. نیروی ذاتی استدلال و تعقل در ما متعادل می‌گردد و فعال می‌شود. می‌توانیم آینده را به شکلی مثبت و واقع گرایانه تصور و مشاهده کنیم. این چاکرا باعث می‌شود دیدی ورای دنیای مادی پیدا کنیم و به همین دلیل، ممکن است توانایی‌های روحی و تله‌پاتی‌مان افزایش یابد.

به افرادی که ادعا می‌کنند که ظرفیت و قدرت استفاده و کاربرد از این چشم را دارند، بیننده یا بصیر گفته می‌شود.

 

چشم سوم

 

دریچه‌ای به ماورا

آجنا دریچه ورود به جهان‌های ماورا و شاه راه حیاتی برای رسیدن به جهان های دیگر می‌باشد؛ به عبارت دیگر سرآغاز ارتباط انسان با جهان‌های معنوی است. پس می توان گفت، آجنا پلی بین سطح فیزیکی و سطوح معنوی است و راهی برای دست یافتن به واقعیت‌ها و توانایی‌های سایر جهان‌ها می‌باشد.

 

وسیله‌ای برای تله‌پاتی

آجنا وسیله‌ای برای تله‌پاتی است. تله‌پاتی به معنی ایجاد ارتباط از طریق افکار و بدون استفاده از ابزار فیزیکی و حواس پنج‌گانه و کلام می‌باشد. همه انسان ها بالقوه دارای استعداد تله پاتی می‌باشند. این پدیده در انسان‌های اولیه یک راه ارتباطی معمول بوده است. در صورتی که چشم سوم فعال و باز باشد، انسان‌ها می‌توانند به راحتی از طریق تله‌پاتی با یکدیگر در ارتباط باشند. دو معشوق در هنگام دوری از طریق فکر با هم ارتباط برقرار می‌کنند، در این موارد، علت این است که عشق، امواج مغزی را با هم هماهنگ می‌کند. مادران هرگاه فرزندانشان در خطر باشند، آگاه می‌شوند، حتی اگر هزاران کیلومتر از آنها دور باشند.

 

پلی برای ارتباط با موجودات دیگر

آجنا می‌تواند عامل ارتباط ما با موجودات دیگر باشد. از طریق این ساختار می‌توان با موجودات فیزیکی غیر از انسان مانند گیاهان و جانوران ارتباط برقرار کرد. به عبارت دیگر، انسان می‌تواند با کمک تله‌پاتی با جانوران و گیاهان ارتباط گرفته، یا به اصطلاح با آنها صحبت کند. هم چنین از طریق آجنا می‌توان با موجودات ماورایی نیز ارتباط داشت.

در حال حاضر بر روی کره زمین که بخش بسیار کوچکی از جهان فیزیکی می‌باشد، بیش از یک میلیون و دویست هزار گونه موجود زنده شناسایی شده است. به استناد مطالب دینی و یافته‌های علمی، می‌توان ادعا نمود که در سایر بخش‌های جهان هستی نیز مخلوقاتی زیست می‌کنند. بخش زیادی از این مخلوقات، موجودات ماورایی‌اند، که در حالت عادی و با حواس فیزیکی نمی‌توان آنها را دید ولی با کمک چشم سوم می‌توان این موجودات را احساس، ادراک و مشاهده نمود و با آنها ارتباط برقرار کرد. فرشته و جن از جمله مشهورترین و معروف‌ترین موجودات ماورایی می‌باشند.

 

 

پلی به سوی شناخت خود

از لحاظ عاطفی، آجنا پلی به سوی شناخت و ارزیابی «خود» است. علاوه بر جنبه روحی، آجنا در زمینه توانایی‌های عقلانی نیز به ما کمک می‌کند. این چاکرا همچنین به ما کمک می‌کند که در برابر عقاید دیگران ـ به خصوص عقاید مخالف ـ ذهنی باز داشته باشیم و تحمل و ظرفیت شنیدن و یا پذیرش عقاید مخالف را در ما افزایش می‌دهد. چشم سوم مرکز هوش عاطفی و استدلال شهودی ما است و بصیرت درونی ما را تا زمانی که مانعی در برابر آن وجود نداشته باشد، افزایش می‌دهد.

افراد با رها شدن، از قیود خودخواهی و تعصبات بی‌ریشه و تمرکز، بر اندیشه و خرد خود مسلط شده و به مرز شناخت می‌رسند. چشم سوم مفهومی معنوی در نگرش شرقی است که سمبلی از اشراق و درکی فراتر از حواس پنج گانه بوده و دروازه ورود به حوزه آگاهی برتر است.

 

 

در نهایت اینکه، آجنا وسیله‌ای برای پیش‌بینی، پیشگویی، آینده نگری و روشن‌بینی است و به خاطر نقش حیاتی‌اش در ادراک روح، اهمیت ویژه‌ای دارد. این چاکرا مجرای ارتباطی ما با ضمیر ناخودآگاه و مرکز نیروی درونی‌مان می‌باشد، یعنی جایی که بدن ما می‌تواند خود را شفا دهد، یا جایی که ما می‌توانیم دیگران را شفا دهیم. آجنا مرکز ارتعاش انرژی‌های روحی و نیروهای روانی خودآگاه و ناخودآگاه ما می‌باشد. به عبارت بهتر، چشم سوم مرکز فرماندهی روح در جسم فیزیکی است.

 

 

 

هفت علامت که نشان میدهد چشم سوم شما باز است

چشم سوم برای بعضی انسان ها ضعیف و بسته و برای بعضی دیگر قوی تر و بازتر است. به هرحال نشانه هایی وجود دارد که خبر از باز شدن چشم سوم میدهد…

 

۱- انگار نسبت به چیزهای نادیدنی حس قوی تری دارید

چشم سوم کمکتان میکند چیزهایی را ببینید که قابل دیدن نیستند ، مثلا وقتی احساس میکنید که دارید آینده را می بینید و یا حس میکنید میدانید پشت این دیوار چه چیزی وجود دارد و … یعنی درک شهودی تان به طور قابل ملاحظه ای قوی تر میشود و مشکلات را از دور حس میکنید.

 

۲- حساسیت به نور

وقتی چشم سومتان باز است ممکن است نور های درخشان چشم هایتان را اذیت کند ، رنگها را زنده تر می بینید و … این مورد هم نشانه آن است که روح شما دارد بیدار تر میشود

 

۳- سر درد شدید

چشم سوم باز برای کسی که قبلا آنرا تجربه نکرده میتواند تجربه سختی باشد. مخصوصا سر درد های طولانی و عصبی کننده . میتوانید با قدم زدن در طبیعت و یا سرگرم شدن به کاری کمی از این دردها کم کنید

 

۴- احساس متفاوتی دارد

درک اینکه چرا احساس متفاوتی دارید سخت است و فقط آنرا حس میکنید. این تغییر ممکن است به تدریج و یا یکباره ایجاد شود. مثلا شاید چیزهایی که قبلا برایتان لذت بخش بوده دیگر نباشد و برعکس ، از چیزهایی لذت ببرید که قبلا احساسی به آن نداشتید. وقتی چشم سومتان در حال باز شدن است این ها کاملا طبیعی هستند پس نگران نشوید

 

۵- میتوانید ذهن آدم ها را بخوانید

وقتی چشم سومتان باز است به راحتی میتوانید انسان ها را پشت نقاب صورتشان ببینید و ذهنشان را بخوانید . اینکه چه چیز در فکرشان میگذرد و در هنگام صحبت با شما صادق هستند یا نه . این یک فاکتور بسیار مهم از باز بودن چشم سوم شماست.

 

۶- درد میان ابروها

درد و احساس نبض میان ابروها و بر روی پیشانی از دیگر نشانه هاست. یک فشار قوی و نیرومند که واقعا آن قسمت از سر شما را فشار میدهد. وقتی چشم سوم در حال باز شدن است این یک نشانه بسیار مهم و البته طبیعی ست.

 

۷- احساس خستگی بین ابروها

وقتی چشم سوم در حال باز شدن است ارتباط هوشیارانه بین ابروها برقرار میشود. درست مثل کسی که حرکات آهسته را لمس میکند.

 

 

خطرات باز شدن چشم سوم

با باز شدن چشم سوم ممکن است صدا های بسیار شدیدی بشنوید که در انتهای شب تشدید می شوند. بدلیل این صدا های جیغ مانند ممکن است دیگر نتوانید بخوابید.

باز شدن چشم سوم، تاثیرات بسیاری بر افراد خانواده دارد، ممکن است باعث شود تغذیه خانواده مختل شود و دچار مشکلات روحی شوند. همچنین بدلیل کشش انرژی، ممکن است بخصوص هنگامی که با فرد دارای چشم سوم باز صحبت می کنند دچار ضعف و خواب آلودگی شوند.

 

راه های بازکردن چشم سوم

 

فعال نمودن آجنا به علم، آگاهی و ظرفیت احتیاج دارد. بدیهی است که فعال شدن چشم سوم قبل از حصول این موارد، می‌تواند فاجعه ایجاد کند. برخی از جویندگان و طالبان به دنبال شیوه‌های فوری و آنی برای فعال سازی چشم سوم می‌باشند. اینان غافل‌اند که در صورت دستیابی به این شیوه‌ها، بزرگ‌ترین ضررها و آسیب‌ها را به خود وارد خواهند نمود.
انجام تمرین‌های منظم و مستمر، زیر نظر مربی آگاه و ورزیده، می‌تواند آجنا را بیدار نماید. دقت نمایید انجام تمرین بدون داشتن و نظارت مربی عالم و عامل، تبعات و مشکلات فراوان به دنبال خواهد داشت.

با عنایت به موارد مذکور، در ادامه بحث به بعضی از تمرین‌های مفید برای تحریک آجنا اشاره می‌گردد:

 

چشم سوم

 

۱ ـ شست‎وشوی حفرات و سینوس‎های بینی که باید زیر نظر استاد و طبق اصول خاصی انجام گردد. این عمل باعث تحریک اعصاب اطراف آجنا می‎شود. سینوس‌ها و سلامت آنها با عملکرد چشم سوم ارتباط دارد.

۲ ـ تنفس سایشی که باید در حضور استاد انجام شود. در این حالت انتهای گلو و کام نرم توسط هوای دم و بازدم به ارتعاش درمی‌آید و این خود باعث ارتعاش غده‌ی صنوبری و غده‌ی هیپوفیز می‎گردد. در تنفس سایشی با تنگ کردن مجرای حلق، دم و بازدم انجام می‎شود، به‌طوری که هوا به سختی وارد و خارج شده و ضمن ایجاد صدا، دیواره‌ی حلق را به ارتعاش درمی‎آورد. این حالت مانند خرخر کردن در خواب می‎باشد و در افرادی که خوابشان سنگین است دیده می‎شود. در تنفس سایشی دم از طریق بینی و بازدم از راه دهان انجام می‎شود. این تمرین بسیار حساس و خطرناک است.

۳ ـ ماساژ دادن و ضربه زدن به پیشانی در حالت آرامش و خلسه باعث تحریک چشم سوم می‌شود. این کار باید با توجه و تمرکز کامل صورت گیرد. با عنایت به ارتباط کالبد فیزیکی با کالبد اثیری، اثرات ماساژ و ضربه بر پیشانی به چشم سوم منتقل می‌شود. این تمرین ابتدا به صورت فیزیکی و سپس به شکل ذهنی انجام می‌شود.

۴ ـ حرکت کره چشم به سمت بالا، پایین، چپ و راست به صورت فیزیکی و ذهنی بر تحریک آجنا مؤثر است. این تمرین نیز در حالت آرامش و خلسه با تمرکز و آگاهی کامل انجام می‌شود.

۵ ـ بالا کشیدن پلک‌ها، ابروها و پوست پیشانی به صورت فیزیکی و ذهنی، در حالت آرامش و خلسه، با توجه و تمرکز نیز تمرین دیگر می‌باشد.

۶ ـ برداشتن پرده‌ی خیالی از جلوی چشمان در حالت مراقبه که به صورت تجسم در ذهن صورت می‌گیرد، هم بر فعال سازی آجنا مؤثر است.

۷ ـ تجسم یک نقطه بر پیشانی، تبدیل آن به یک دایره‌ی کوچک و سپس بزرگ نمودن این دایره تا زمانی که تبدیل به یک دایره با قطر حدود بیست سانتی‌متر شود، هم به عنوان یک تمرین توصیه می‌گردد. این تمرین نیز در حالت آرامش و خلسه انجام می‌شود.

 

چشم سوم

۸ ـ پالایش بیرونی و درونی هم برای تحریک آجنا لازم و ضروری است. پالایش بیرونی به معنای حذف وسایل و چیزهای زاید و اضافی از محیط کار و سکونت می‌باشد. پالایش درونی نیز به معنای حذف افکار زاید و اضافی از مغز و ذهن است.

۹ ـ ذکر گفتن به خصوص در حالت‎های خاص، برای مثال ذکر گفتن در حال سجده و یا ذکر گفتن در حال مراقبه بسیار مفید و مؤثر است. آرام بودن جسم و ذهن، تمرکز داشتن بر آجنا و انتخاب ذکر مناسب از جمله عوامل مهم در این شیوه است. لااله‎الاالله یکی از بهترین ذکرها برای این کار می‎باشد و در منابع دینی نیز توصیه شده است.

۱۰ ـ سجده با آگاهی کامل به آداب ظاهری و باطنی آن و رعایت این آداب، بر فعال شدن چشم دل اثرات بسیار خوبی دارد. در سجده می‌توان همان ذکر معروف سجده‌ی نماز و یا ذکر یونسیه (لا اله الا انت سبحانک انی کنت من الظالمین) را تکرار نمود.

۱۱ ـ گریه کردن به خصوص به بهانه‌ها و نیّات معنوی بر چشم سوم اثرات بسیار عالی می‌گذارد. می‌توان ذکر، سجده و گریه را با هم توأم نمود. این ترکیب یکی از بهترین و قوی‌ترین تمرین‌های مؤثر بر چشم سوم می‌باشد.

۱۲ ـ تجسم آسمان در شب در حالت مراقبه و یا مراقبه‌ی دیداری بر آسمان و قرص کامل ماه در شب نیز از جمله تمرین‌های مفید است. هم‌چنین تجسم چاکرای شماره‌ی شش به صورت ایده‎آل و مراقبه بر آن نیز مؤثر می‎باشد. در این حالت باید فرم، اندازه، رنگ و چرخش این چاکرا به صورت طبیعی و ایده‎آل تجسم گردد.

۱۳ ـ تجسم نهری از نور طلایی که از ناحیه‌‌ی پسین لگن به سمت نخاع و مغز می‎آید و نهری از نور صورتی که از ناحیه‌ی پیشین لگن به سمت نخاع و مغز در حرکت است، به‌طوری که این دو نهر در بالا به هم‌دیگر رسیده، به صورت قوس یکدیگر را قطع می‎کنند. این تمرین نیز باید در حالت مراقبه انجام شود.

۱۴ ـ صرف مراقبه بر چشم سوم نیز مفید است. در این حالت سطح آگاهی تا منطقه‌ی چشم سوم گسترش می‎یابد. برای این منظور پس از آرام نمودن جسم و ذهن، چشم‌ها را بسته، در این حالت به‌طور طبیعی در مرکز چشم سوم قرار می‎گیرید، به شرط آن‌که توجه‌تان فقط بر تاریکی پشت چشم‌ها باشد.

۱۵ ـ برای فعال سازی آجنا می‌‌توان طالب را به حالت خلسه فروبرد و پیشانی بر پیشانی او گذاشت. (چشم سوم استاد بر روی چشم سوم سوژه قرار می‎گیرد)، در این حالت با ارسال مستقیم انرژی از آجنای خود به آجنای سوژه، به فعال سازی چشم سوم کمک می‌شود. برای این تکنیک سوژه روی تخت یا روی زمین در جهت شمال ـ جنوب دراز کشیده و استاد به گونه‎ای بالای سر وی می‎نشیند، که به راحتی بتواند پیشانی بر پیشانی او بگذارد. در این تمرین لازم است استاد و معرفت‌جو هر دو مرد و یا هر دو زن باشند. این تمرین ابداع نویسنده این کتاب می‌باشد.

بدیهی است موارد مذکور فقط لیستی از تمرین‌های چشم سوم می‌باشد، و هر یک از موارد فوق برای اجرا به دستورالعمل خاص اجرایی احتیاج دارد. «باربارا برنن» در کتاب معروف خود (هاله درمانی با دستان شفابخش) نیز تمرین‌هایی برای این منظور ارائه کرده است. «لوبسانگ» رامپا در کتاب چشم سوم از شیوه‎های فیزیکی خشن برای باز کردن چشم سوم که برای وی اتفاق افتاده است، یاد می‎کند.

حضرت آیت الله العظمی مکارم شیرازی در تفسیر ارزشمند نمونه می‌فرمایند: «ایمان و عمل صالح چشم دل را بینا می‌کند.» (تفسیر نمونه، ج۲۰، ص۱۴۱). علامه طباطبایی ـ مفسر کبیر قرآن ـ نیز معتقد است که: «آن مانعی که میان مردم و خدا حائل شده همانا تیرگی گناهان است که مرتکب شده‌اند و این تیرگی‌ها است که دیده دل‌های ایشان را پوشانده و نمی‌گذارد که به مشاهده پروردگار خود تشرف یابند، پس معلوم می‌شود که اگر گناهان نباشد جانها خدا را می‌بیند نه چشم‌ها.» (ترجمه المیزان، ج۸ ، ص۳۰۸)

 

مآخذ: کتاب متافیزیک و چشم سوم، تآلیف مطلب برازنده، انتشارات نوید

 

این مطلب برایتان مفید بود؟ به آن امتیاز بدهید
  • امتیاز این مطلب
۴.۷
درحال ارسال
امتیاز کاربر ۴.۱۴ (۷ رای)
ممکن است شما دوست داشته باشید