نزدیکی در دوران بارداری | پوزیشن های جنسی مناسب (تصویری) + نکات مهم + کلیپ آموزشی

اگر خودتان باردار هستید و یا همسرتان باردار شده است حتما این سوال ها را از خود پرسیده اید که آیا نزدیکی در دوران بارداری مجاز است؟ رابطه جنسی در دوران بارداری به جنین آسیب نمیزند؟  آیا واقعا برای ۹ ماه باید لذت جنسی را کنار گذاشت؟؟؟ اگر بتوان نزدیکی کرد چه پوزیشن هایی مناسب دوران بارداری ست؟

خب به عنوان یک پدر یا مادر شما حق دارید که نگران این مسائل باشید و اولویت اول شما سلامت فرزند آینده تان باشد ، ما در این مقاله به تمام سوالاتی که ذهن شما را درگیر کرده جواب میدهیم و به طور خلاصه و مفید تمام نکات لازم درمورد نزدیکی در دوران بارداری را یادآور میشویم.

نزدیکی در دوران بارداری

آیا میتوانیم در طول دوره بارداری آمیزش داشته باشیم؟

جواب این سوال مثبت است. در دوران بارداری هم میتوان رابطه جنسی داشت اما نیاز است به برخی مسائل توجه کنید. معمولاً در یک بارداری عادی نزدیکی برای زن باردار سالم و همسرش ایرادی ندارد. برخی پزشکان آمیزش جنسی را در ۴ هفته ی آخر بارداری ممنوع می کنند، ولی همه پزشکان با این نظر موافق نیستند.
معمولاً زوجین می توانند فعالیت جنسی قبلی خود را ادامه دهند. البته اگر در معرض زایمان زودرس باشید یا به تشخیص پزشک خود دچار حاملگی پرخطر باشید بهتر است از نزدیکی خودداری نمایید.

آیا نزدیکی در دوران بارداری به جنین آسیب می رساند ؟

معمولا زوج ها می خواهند بدانند که آیا فعالیت جنسی به جنین صدمه می رساند یا خیر. آمیزش جنسی و انزال، هیچ یک در بارداری عادی خطری برای مادر وجنین نخواهد داشت. جنین در محفظه عضلانی رحم و درون یک کیسه محافظ به نام کیسه آمنیوتیک قرار دارد. این کیسه حاوی مایعی به نام مایع آمنیوتیک است که جنین را در برابر ضربات و صدمات احتمالی محافظت می کند.به علاوه یک پوشش مخاطی ضخیم دهانه رحم را می پوشاند که مانع از انتقال عفونت نیز می شود. اما با این همه احتیاط شرط عقل است و باید در انتخاب پوزیشن مناسبی که کمترین درد و فشار را به مادر تحمیل کند و شرایط روحی مادر و … دقت کرد.

 

پوزیشن های جنسی مناسب مخصوص نزدیکی در دوران بارداری :

با بزرگ شدن شکم مادر برقراری رابطه جنسی پوزیشن ها و حالت های خاصی را می طلبد تا سلامت جنین و مادر حفظ شود. طبق یک قانون کلی برای نزدیکی در دوران بارداری هر وضعیت و حالتی که باعث درد و ناراحتی مادر میشود ممنوع است . همچنین این نکته را هم فراموش نکنید که در ماه آخر بارداری از رابطه جنسی مستقیم ( دخول ) خودداری کنید. حتی الامکان مادر به پشت نخوابد ، ‏چرا که در این حالت؛ ممکن است فشار ناشی از وزن رحم بر روی عروق اصلی لگن موجب اختلال در گردش خون این ناحیه شود. بهتر است برای آمیزش جنسی مادر به پهلوی خود بخوابد و یا در بالا قرار گیرد.

در اینجا پوزیشن هایی که برای دوران بارداری مناسب هستند را معرفی میکنیم.

 

نزدیکی در دوران بارداری

 

پوزیشن میسیونری

در این روش، زن در پایین و مرد در موقعیت بالا قرار میگیرد و به صورت رو در رو به مقاربت میپردازند. این پوزیشن برای سه ماهه اول و دوم مناسب است و بسته به اینکه شما تا چه حد در این روش احساس راحتی میکنید، در سه ماهه سوم نیز کاربرد دارد. مزیت این پوزیشن، این است که زن به راحتی بر روی سطحی به کمر دراز کشیده و عمده کار را همسرش انجام میدهد، بنابراین برای زن باردار خستگی در بر ندارد. ممکن است در سه ماهه سوم، حین خوابیدن بر کمر، احساس سرگیجه به زن باردار دست دهد. در این صورت، از بالش برای ایجاد حالت نشسته بهره بگیرید.

 

پوزیشن پهلو به پهلو

در این روش، زن به پهلو خوابیده و مرد نیز در پشت او به پهلو میخوابد و دخول را انجام میدهند. این پوزیشن برای هر سه مرحله بارداری مناسب است، به خصوص در سه ماهه سوم که شکم تا حدی بزرگ شده که اجازه برقراری رابطه رو در رو را نمیدهد. جهت محافظت از شکم در سه ماهه اول و دوم، یک بالش زیر شکم خود قرار دهید. این امر اجازه دخول راحت تری را به مرد خواهد داد.

نزدیکی در دوران بارداری

 

پوزیشن زن بالا، مرد پایین

در این پوزیشن، مرد روی سطحی خوابیده یا دراز میکشد و زن روی آلت تناسلی مرد مینشیند و به راحتی کنترل رابطه جنسی را در دست میگیرد. این پوزیشن نیز برای هر سه مرحله بارداری مناسب است. مزیت این پوزیشن این است که میتوان آنرا بر روی مبلمان نیز انجام داد. همچنین در این پوزیشن لازم نیست زن پاهای خود را بیش از حد باز کند. مطالعات صورت گرفته حاکی از این است که این پوزیشن لذت بیشتری برای زنان در بر دارد.

 

نزدیکی در دوران بارداری

 

روش چهار دست و پا

در این روش زن بصورت چهار دست و پا شده و مرد از پشت دخول را انجام میدهد. این پوزیشن برای تمام مراحل بارداری مناسب است، به خصوص در سه ماهه سوم که شکم تا حدی بزرگ شده است. مزیت این روش در این است که دیگر فشاری به کمر و لگن زن وارد نمیشود، خصوصا در کسانیکه در طول بارداری، درد کمر و لگن را تجربه میکنند. زن میتواند جهت کاهش خستگی در این روش، از بالشی زیر شکم خود استفاده کند. همچنین میتوان این پوزیشن را در حالتی که مرد پایین تخت ایستاده و زن لبه تخت، چهار دست و پا شده نیز انجام داد.

نزدیکی در دوران بارداری

 

پوزیشن قیچی

در این روش زن و مرد هر دو به پهلو، اما اینبار بصورت رو در رو در کنار هم میخوابند و به مقاربت مبپردازند. این پوزیشن برای سه ماهه اول و دوم بسیار مناسب است. مزیت این پوزیشن در ایجاد تماس چشمی و نوازش های مکرر حین رابطه است.

 

نزدیکی در دوران بارداری

 

نکته مهم :

ممکن است چندی بعد از اوج لذت جنسی جنین شما تکان بخورد! در این مورد نیز نگران نباشید چون این افزایش تحرک بدلیل افزایش جریان خون ناشی از افزایش ضربان قلب شماست نه بخاطر اینکه جنین احساس درد می کند یا از آنچه روی داده چیزی فهمیده است.

 

در صورت وجود موارد زیر از فعالیت جنسی پرهیز کنید:

-جفت سه راهی ( پایین واقع شدن جفت در رحم )؛ نارسایی دهانه رحم
-سابقه زایمانهای مکرر ؛ چندقلو بودن حاملگی
– آغاز پیش از موعد دردهای زایمانی؛ پاره شدن کیسه آب
– دیابت و حاملگی های پرخطر
 -درد به هنگام آمیزش جنسی
-خونریزی و یا ترشح بدون علت از واژن
– وجود ضایعه بهبود نیافته هرپسی در همسر

 

 

آیا میل جنسی و نزدیکی در دوران بارداری تغییر می کند؟

عموماً تمایل جنسی زنان باردار از یکی از دو الگوی زیر پیروی می کند:

۱. کاهش میل جنسی در سه ماهه اول و سوم بارداری و افزایش آن در سه ماهه دوم :

طی سه ماهه اول ممکن است دچار تهوع و ضعف باشید. طی سه ماهه سوم ممکن است افزایش وزن، بزرگ شدن شکم و حساسیت سینه ها و سایر مشکلات باعث شوند کمتر میل به تماس جنسی داشته باشید. این حالت طبیعی است. در مورد حس خود با همسرتان صحبت کنید و سعی کنید راهی بیابید که برای هر دوی شما رضایت بخش باشد.

۲. بارداری در بعضی زنان باعث افزایش میل جنسی می شود:

فارغ شدن از نگرانی در مورد احتمال بارداری به برخی از زنان احساس رهایی می بخشد. در برخی موارد، یک زن در دوران بارداری است که برای اولین بار به اوج لذت جنسی می رسد و یا چند بار اوج لذت را تجربه می کند. این موضوع به دلیل افزایش فعالیت هومورنی و بیشتر شدن گردش خون لگن است.

 

در ادامه از شما عزیزان دعوت میکنیم کلیپ زیر که در مورد نزدیکی در دوران بارداری است را تماشا کنید و اطلاعات کافی در این زمینه را از دکتر متخصص بشنوید.

این مطلب برایتان مفید بود؟ به آن امتیاز بدهید
  • امتیاز این مطلب
۵.۰
درحال ارسال
امتیاز کاربر ۳ (۸ رای)
ممکن است شما دوست داشته باشید